ТЕОРИЯТА ЧЖАН-ФУ (ВЗАИМОВРЪЗКА МЕЖДУ ВЪТРЕШНИТЕ ОРГАНИ). СЪОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ ОРГАНИТЕ И ПЪРВОЕЛЕМЕНТИТЕ СПОРЕД КОНЦЕПЦИЯТА У-СИН
Всички явления в природата и в човека са циклични. Т ази цикличност се проявява в смяната на началата Ин-Ян (женско - мъжко), нощ - ден, зима - лято, студ - топло, а също сън - бодърствуване, вдишване - издишване, систола - диастола. Например в ритъма на денонощието това е представено така: денят "ражда" вечерта, която на свой ред "ражда" нощта,. "растежът" съответствува на утрото и пролетта; максималната активност съответствува на обеда, лятото; спадът - на вечерта, есента; минималната активност - на нощта, зимата.
В източната философия е прието да се смята, че Дървото стимулира, "ражда" Метала, който на свой ред "дава" Водата. Водата стимулира, "храни" Дървото. По този начин всеки елемент стимулира следващия. Това са съзидателните връзки.
Но съществуват и деструктивни връзки. Те изглеждат така: Огънят "угнетява", разтопява Метала; Металът "угнетява", реже Дървото, Дървото "угнетява", подрива с корените си Земята, Земята "угнетява", поглъща Водата, Водата "угнетява", гаси Огъня.
В тибетската медицина всички вътрешни органи в тялото на човека са сдвоени, например стомах - черва, черен дроб - жлъчен мехур. Освен това се делят на плътни (Чжан) и кухи (Фу). Органите Чжан са пет на брой - бели дробове, далак, сърце и перикард, бъбреци, черен дроб. Предназначението им е да "пречистват", преразпределят, пазят и концентрират енергията. Това са органите Ин.
Органите Фу са шест: стомах, дебело черво, пикочен мехур и трите части на тялото (трите нагревателя) - горна, средна и долна. Те изпълняват функциите на храносмилането, усвояването (всмукването) и отделянето. Това са органите Ян.
Органите Чжан и Фу са свързани помежду си със съотношенията Ин-Ян, като имат и други връзки. Всеки орган, както Ян, така и Ин, притежава свой собствен меридиан, който се управлява от него и с чиято помощ се свързва с повърхността на кожата и с другите органи.
В Чжуд-ши е записано, че петте първоелемента на природата (Дърво, Огън, Земя, Метал и Вода) са представени в тялото на човека от петте плътни органа Чжан: Дървото - от черния дроб, Огънят - от сърцето, Желязото - от белите дробове, Водата - от бъбреците, Земята - от далака. Всеки първоелемент царува в един природен сезон: пролетта е сезонът на Дървото, лятото - на Огъня, есента - на Желязото, зимата - на Водата; има и четири междусезона по 18 дни, които принадлежат на Земята.
По-долу е посочена таблица на съответствията между първоелементите и различните явления в природата и в тялото на човека. Тя отразява връзката на човека с Космоса, където Вселената е макрокосмос, а човекът - микрокосмос. Как да се използува тази таблица? Като я погледнем, установяваме, че гневът разрушава черния дроб, а прекалената радост - сърцето, че с черния дроб е свързан киселият вкус, а соленият - с бъбреците. За състоянието на вътрешните органи ни уведомяват също и зрителните органи.
Например по очните ябълки може да се съди за състоянието на черния дроб. Очите са неговото огледало. Тибетските лекари твърдят, изхождайки от хилядолетния си опит, че заболяванията на черния дроб се проявяват в измененията на склерата - бялото на окото. В Чжуд-ши е казано, че почервеняването на очите - това е "огънят на-черния дроб", който трябва да бъде "угасен". Черният дроб е функция от състоянието на кръвта. Не забравяйте, че яростта води до повръщане на кръв; той, гневът, влияе отрицателно върху запазването й в черния дроб. Черният дроб може да задържи до 60% от кръвта, но под влиянието на адреналина масата му може да се смали наполовина за сметка на кръвта, изхвърлена от него в общия кръвен поток. Това потвърждава концепцията на лекарите, че гневът (при който в кръвта активно се отделят адреналин и норадреналин) води до нарушаване функциите на черния дроб.
Как са свързани годишните сезони с органите? Черният дроб активизира дейността си през пролетта, белите дробове - през есента и т.н.
ПУЛСОВА ДИАГНОСТИКА
Всеки човек се ражда с един от трите основни типа пулс, който не се променя през целия му живот: мъжки - бавен, силен, отчетлив; женски - слаб и ускорен; неутрален (или пулсът на светците) - равномерен, бавен, ясен. Практически те съответствуват на устройството и темперамента на човека, в които доминират съответно рлунг (вятърът), мкхрис (жлъчката), бадкан (лигавицата).
Таблица 2
СЪОТНОШЕНИЕ МЕЖДУ ОРГАНИТЕ И ПЪРВОЕЛЕМЕНТИТЕ
Дърво Огън Земя Метал Вода
Природа (макрокосмос)
Цвят зелен червен жълт бял черен
Вкус кисел горчив сладък лют солен
Процес на развитието растеж кулминация център упадък покой
Сезон пролет лято краят на лятото есен зима
Човек (микрокосмос)
Орган черен дроб сърце далак бели дробове бъбреци
Секрет сълзи пот слюнка храчки урина
Тъкан мускули кръвоносни съдове съединителна тъкан кожа и косми кости
Органи на зрението и обонянието очи език уста нос уши
Психика гняв радост скръб страх
Космос
Планета Юпитер Марс Сатурн Венера Меркурий
При всеки човек, здрав или болен, непременно се проявява един от тези три основни типа пулс.
За определяне състоянието на организма лекарите от Тибет отчитат не само типа пулс, но и годишния сезон. Тибетският календар, използуван при пулсовата диагностика, наброява 360 дни, разделен е на 20 части, всяка от които е по 18 дни. Годишните сезони са пет: пролет, лято, есен, зима, като за пети се считат между-сезоните (по 18 дни).
Впрочем, това е твърде удобен календар за селскостопански работи, защото позволява на селяните да орат, сеят и прибират реколтата в съответствие със сезонните цикли.
Ето как тибетската медицина характеризира различните видове пулс:
- през пролетните 72 дни доминира енергията на първоелемента "Дърво", която засилва пулса на черния дроб и жлъчния мехур. Той е усилен, а ударът - бърз, слаб и енергичен, наподобяващ песента на чучулига;
- през 72-та дни на лятото доминира енергията на първоелемента "Огън", която усилва пулса на сърцето и тънкото черво. Той се засилва, а ударът му е пълен и разтегнат, подобен на гласа на кукувицата;
- през 72-та дни на есента, когато доминира енергията на първоелемента "Метал", е усилен пулса на белите дробове, а ударът е отчетлив, кратък и твърд - прилича на гласа на пъдпъдъка;
- през 72-та дни на зимата преобладава енергията на първоелемента "Вода". В този период е усилен пулсът на бъбреците, а ударът му е мек, равен и глуховат, подобен на вика на чаплата;
- в междусезоните, които траят по 18 дни, доминира енергията на първоелемента "Земя", която усилва пулса на далака - неговият удар е отчетлив и мек, както пеенето на пъдпъдъка.
Опитният източен диагностик може да разграничи минимум 72 пулса и да определи колко време ще живее пациентът, тъй като съществуват "пулс на живота" и "пулс на смъртта".
Всеки лекар-кардиолог е длъжен да разграничава минимум 5-7 вида пулса, макар и само за да определи сърдечната аритмия.
izto4nik:
http://abritus.info/liubopitno/teoriiata-chzhan-fu-vzaimovryzka-mezhdu-vytreshnite-organi--syotnoshenie-mezhdu-organite-i-pyrvoelementite-spored-kontseptsiiata-u-sin