Astrosite.org - Форум за Астрология

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Автор Тема: ПРИТЧИ И МЪДРИ МИСЛИ  (Прочетена 111499 пъти)

Aurora Borealis

• Пристрастен
  • Публикации: 7514
Re:ПРИТЧИ И МЪДРИ МИСЛИ
« Отговор #20 -: Април 16, 2009, 10:44:15 pm »

И модификацията на тази молитва, която виси по стените на клиниките за борба с алкохолизма и пристастяванията:

Господи,

Дай ми сила да променя това,което мога;
смирението да приема това, което не мога да променя
и мъдростта винаги да правя разлика между двете.

Амин!
Активен
Информацията не е знание. Знанието не е мъдрост. Мъдростта не е истина.

Nebesna

• Гост
« Отговор #21 -: Април 16, 2009, 11:26:16 pm »

Ох, че ми харесаха-а-а-а! Много са хубави яйцата ти. Браво!
Активен

malina

• Гост
« Отговор #22 -: Юли 12, 2009, 08:41:54 pm »

Живот след раждането

Две бебета си говорят в корема на бременна жена.

- Вярваш ли в живота след раждането?

- Разбира се, че вярвам. Очевидно е, че има живот след раждането. Целта на престоя ни тук е да станем достатъчно силни и да се приготвим за живота.

- Пълни глупости! Не може да има живот след раждането. Можеш ли да си представиш що за живот ще е това?

- Е, не знам подробности, но вярвам, че ще има повече светлина и ще можем да ходим с краката си и ядем с устата си.

- Глупости! Невъзможно е да ходиш със собствените си крака и да ядеш със собствената си уста! Това е нелепо! Имаме пъпна връв, която ни храни. Ето какво ще ти кажа: не може да има живот след раждането, защото истинският ни живот – пъпната връв – и без друго е твърде къса.

- Въпреки това, сигурно съм, че животът след раждането е съвсем възможен. Просто всичко ще бъде малко по-различно. Представи си само.

- Но никой не се е върнал оттам! Животът просто свършва с раждането! С други думи, животът не е нищо друго, освен страдание в мрака.

- О, не! Не знам какъв ще бъде животът ни след раждането, но със сигурност ще срещнем Мама и Тя ще се грижи за нас.

- Мама? Значи ти вярваш в съществуването на Мама? И къде мислиш е Тя?

- Тя е навсякъде около нас, ние пребиваваме в Нея, способни сме да се движим и живеем благодарение на Нея; без Нея не можем да съществуваме.

- Дрън-дрън! Никога не съм виждало никаква Мама - следователно, повече от ясно е, че Тя не съществува.

- Не, не мога да се съглася с теб. Понякога, когато всичко около нас утихне, я чувам да пее и усещам как гали нашия свят. Убедено съм, че истинският ни живот ще започне след раждането, а ти?
Активен

malina

• Гост
« Отговор #23 -: Юли 14, 2009, 09:25:22 am »

Интервю с Бог

Помолих Бог за интервю.

За моя изненада той се съгласи.

- Влез! – каза ми Бог. – Значи ти би искал да вземеш интервю от мен?

- Ако имате време... – казах му аз.

Той се усмихна през брадата си и отвърна:

- Моето време се нарича вечност и е достатъчно за всичко. Какви въпроси искаш да ми зададеш?

- Не и такива, които са Ви непознати. Кое е нещото, което Ви учудва най-много у хората?

- Това, че се отегчават, докато са деца, бързат да пораснат и тогава копнеят да станат деца отново. Това че губят здравето си, за да направят пари, и после пропиляват парите се, за да възстановят здравето си. Това, че мислейки тревожно за бъдещето, те забравят настоящето и така живеят нито за настоящето, нито за бъдещето. Това че живеят сякаш никога няма да умрат и после умират сякаш никога не са живели....

Ръцете му хванаха моите и така стояхме мълчаливо.

След дълго време го попитах:

- Мога ли да Ви задам още един въпрос?

Отговори ми с усмивка.

- Като наш баща, какво бихте искали да направят Вашите деца?

- Да научат, че не могат да накарат някой да ги обича. Това, което могат да направят е да се оставят да бъдат обичани.

- Да научат, че трябват години, за да се изгради доверието, и само няколко секунди, за да се разруши.

- Да научат, че най-важното в живота, е не това, което имат, а хората, които имат.

- Да научат, че не е добре да се сравняват с другите. Винаги ще има хора, които са по-добри или по-лоши от тях.

- Да научат, че богат е не този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко.

- Да научат, че трябва да контролират поведението си, в противен случай то ще контролира тях.

- Да научат, че само няколко секунди могат да отворят дълбоки рани у хората, които обичат, и че после трябват години, за да г забравят.

- Да се научат да прощават, като се упражняват за това.

- Да научат, че има хора, които много ги обичат, но не знаят как да показват чувствата си.

- Да научат, че с пари може да се купи всичко, освен щастие.

- Да научат, че дори понякога да се чувстват разстроени, това не им дава право да разстройват и другите.

- Да научат, че истинските приятели са рядкост и ако открият такъв – това е истинско богатство.

- Да научат, че понякога не е достатъчно да им простят, а сами трябва да си простят.

- Да се научат, че са господари на това, което запазват в себе си и роби на това, което казват.

- Да се научат, че ще пожънат това, което са посели. Ако са посяли слухове – ще се оплетат в интриги, ако посеят любов – ще бъдат щастливи.

- Да се научат, че истинското щастие не се състои в това да постигнат целите си, а да се задоволят с това, което вече са постигнали и в момента постигат.

- Да се научат, че да бъдеш щастлив е решение. Те решават да са щастливи с това, което имат и което са, или умират от завист и ревност, заради това, което нямат.

- Да се научат, че двама души могат да гледат едно и също нещо и да виждат съвсем различни неща.

- Да научат, че тези, които са честни пред себе си, без да отчитат последиците, постигат много в живота.

- Да научат, че дори и да си мислят, че няма какво да дадат, когато техен приятел плаче, те могат да намерят сила да успокоят болката.

- Да научат, че опитвайки се да се вкопчат в тези, които обичат, много бързо ги отблъскват. Оставяйки им свобода, те ще останат заедно завинаги.

Замислих се. Бог потъна в мълчание.

http://www.spiralata.net/kratko/articles.php?lng=bg&pg=84
Активен

kaily

• Пристрастен
  • Публикации: 5145
    • http://www.kaily.dir.bg
« Отговор #24 -: Юли 27, 2009, 09:59:42 am »

Много ми хареса тая притча и ми идва тъкмо навреме.

Еврейска притча

Ребе Зуси трябвало да върне дълг до сутринта, а нямал пари. Учениците започнали да се притесняват откъде да намерят пари, но Ребе бил спокоен. Той взел лист хартия и написал 25 начина, по които могат да дойдат парите. И на отделно листче написал още един - двадесет и шести.

На сутринта отнякъде се появили пари. Тогава учениците прочели целия списък от 25 възможни начина, но в него не бил описан случая, по който точно дошли парите. Тогава ребе Зуси отворил допълнителното листче. Там било написано: "Бог не се нуждае от съветите на ребе Зуси".
Активен

Синухе

• Редовен участник
  • Публикации: 4978
  • Chance favors the prepared mind
« Отговор #25 -: Юли 27, 2009, 10:16:39 am »

Много хубава притча  ;D

Обикновено когато човек зацикли на 5та чакра държи да знае как стават нещата,вместо да се остави да се случат и без да знае всичко ;)
Активен

kaily

• Пристрастен
« Отговор #26 -: Юли 27, 2009, 01:01:09 pm »

Пета чакра гърлената ли.
Що па на пета?
Подводни го свързваше с Марс и коя планета беше.
Първо трябва да направиш нещата да станат и после трябва да ги оставиш на мира да се случат.
Аз все почитам притчи, ма точно в последно време мисля как да си получавам парите занапред и на няколко пъти мислех точно същото- то само ще си дойде. А и АН ми е обещала винаги да имам толкова пари, колкото ми трябват.  ;D

Та тая притча ми дойде много синхронично.
Активен

kaily

• Пристрастен
« Отговор #27 -: Юли 29, 2009, 09:03:38 am »

Ето още една прекрасна притча, само че ме мързи да я превеждам. Обаче е точно на място в сия клуб.
 :D
Решил однажды старший сын старца сделать доброе дело — починить крышу на общем сарае. Залез он наверх и принялся за работу. Тут подошёл к сараю сосед.

— Неправильно, — говорит, — ты крышу чинишь! Надо по-другому…

Послушал сын совет соседа и подумал: может, тот прав и так будет лучше. Бросил начатое и принялся мастерить так, как учил сосед. В это время подошёл ещё один. И тоже высказал, как, по его мнению, надо чинить крышу. Когда старец Святозар проходил по дороге мимо сарая, перед строением уже переругивались несколько мужичков. Каждый пытался отстоять своё мнение.

— Скажи ты, — обратился к старцу один из спорящих, — рассуди нас: как правильно нужно чинить крышу?

Святозар посмотрел на уставшего сына и раскуроченную крышу, которую тот всякий раз пытался чинить, исходя из советов, и спокойно ответил:

— В тишине.
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #28 -: Юли 30, 2009, 12:24:11 am »

НЕ ОСТАВЯЙТЕ СЛЕДИ

дзенска притча

Умирайки дзенският монах Бокудзю помолил учениците си да му донесат всички книги, които написал, и всичко, което бил казъл. Те донесли всичко, неразбиращи какво иска да прави той. А той започнал да прави огън от тях.
Учениците започнали да крещят.
Бокудзю, виждайки какво правят, казал:
-Аз си отивам и не искам да оставям нищо след себе си. Аз не трябва да оставя дори отпечатък от крака си. Отсега този, който иска да ме следва, ще трябва да следва себе си. Този, който поиска да ме разбере, ще трябва да разбере себе си. Ето защо унищожавам всички тези книги.
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #29 -: Юли 30, 2009, 12:35:27 am »

ПЕПЕРУДИТЕ И ОГЪНЯ

Персийска притча

Три пеперуди, долитайки до горяща свещ, започнали да разсъждават за природата на огъня. Първата, приближавайки се до пламъка, се върнала и казала:
-Той свети.
Втората долетяла по-близо и, когато се върнала, казала:
-Той изгаря.
Третата, долитайки съвсем близо, влязла в него и не се върнала. Тя научила това, което искала да узнае, но вече не можела да го съобщи.

Получилият знание се лишава от възможността да говори за него, затова знаещият мълчи, а говорещият не знае.
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #30 -: Юли 30, 2009, 12:46:23 am »

Един монах попитал учителя Еикаи Даишу:
— Какво е висша нирвана?
Учителят отговорил:
— Да не се оставяш само да следваш предопределението на карма.
— А какво е предопределението на карма?
— Предопределението на карма е да се стремиш към висша Нирвана.

Шудзан вдигнал тоягата си и я размахал пред монасите си.
— Ако наречете това тояга — казал той, — вие отричате вечния му живот. Ако не го наречете тояга, вие отричате сегашното му съществувание. Кажете ми, как предлагате тогава да се нарича?

ТОВА НЕ ВОДИ КЪМ СВЯТОСТ

Буда обявявал във всеки град, в който пристигал:
-Моля, не задавайте 11 въпроса. Тези въпроси включват в себе си най-важните понятия като Бог, душа, смърт, живот, истина и т.н.
Когато го питали защо, той отговарял:
-Защото на тях не могат да се дадат отговори. Не защото аз не знам отговорите, но първо, е невъзможно да ги изразя с думи; и второ-познаването на тези неща не способства за святост в живота и не води до просветление, а на трето място-тези въпроси създават вярвания, които ви пречат да видите истинската реалност. Питайте за гнева и как да излезете от него. Питайте за алчността, за привързаността, за трансформацията. Питайте как да отхвърлите ума си и да достигнете състояние на медитация.

Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #31 -: Юли 30, 2009, 12:52:37 am »

ИСКАЙ МИЛОСТ ОТ БОГА

Един от великите царе в историята Акбар бил наричан от хората Хранител на човечеството заради доброжелателството и справедливостта си. Той значително укрепил и разширил Индия по времето на управлението си.
Цалят често обикалял столицата си и се спирал всеки път, когато някой от поданиците му искал да се обърне лично към него с някаква молба.
Веднъж той спрял при един просяк, който гръмко го възхвалявал и възклицавал: "Само царят може да ми даде щастие!"
Царят обърнал внимание на един просяк, седящ недалеч от първия, който като че ли възразявайки на първия, крещял още по-силно: "Само бог може да облагодетелства човека, само бог може да му даде щастие!"
Акбар се замислил над думите им.
В двореца той наредил да изпекат хляб и да пъхнат в него неголям къс злато. На следващия ден специално минал отново по същия път, сцената се повторила и той дал хляба на оня просяк, който молел за милост от царя, а на втория просяк не дал нищо.

След време той отново минал по същия път и спрял каляската, защото отново просякът протягъл ръка към него. Царят излязъл от каретата и го попитал:
-Защо искаш помощ от мен? Нали ти дадох хляб, в който имаше достатъчно злато?
Нищият бил удивен:
-Аз не знам за какво злато говориш. Хлябът, който ми даде, ми се се стори много тежък и аз реших, че е зле изпечен. Поради това го дадох на моя съсед-другия просяк, за 10 монети.
Царят се огледал наоколо и не видял втория просяк. Тогава той наредил да разузнаят за него и му било доложено, че той дал хляба на жена си, тя намерила златото вътре, купила къща и оправила всички дела.
Тогава Акбар посъветвал другия просяк да не моли за милост вече царя, а бога и да се уповава единствено на божията милост.

..и запомнете: Без факти вие сте просто поредният човек с мнение..
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #32 -: Юли 31, 2009, 12:14:53 am »

“Има време за всяко нещо,
и срок за всяка работа под небето:
време за раждане,
и време за умиране;
време за засаждане,
и време за изкореняване на засаденото…”
Активен

freebird

• Нов участник
  • *
  • Публикации: 278
  • Requiem
« Отговор #33 -: Юли 31, 2009, 09:01:17 am »

“Има време за всяко нещо,
и срок за всяка работа под небето:
време за раждане,
и време за умиране;
време за засаждане,
и време за изкореняване на засаденото…”

Това като го прочетох и си представих следният "рекламен" клип...

Бавна и спокойна мелодия, показват се картини на различни природни бедствия (случващи се все по-често  ???) и променящият се климат (топящи се ледове примерно). Тежък монотонен глас, чете "Има време за всяко нещо...".
Клипът завършва на черен екран, с големи червени цифри пише:

2012 идва
молете се...

:-\
Активен
The Tea Party
Jeff Martin
"Колкото и силно да стискаш портокала, няма да получиш от него сливов сок. Не можеш да реагираш с омраза, ако в теб има само любов."

Синухе

• Редовен участник
« Отговор #34 -: Юли 31, 2009, 02:55:13 pm »

мда време за изкореняване на засаденото или барабар с плевелите и зърното,че много буйни станаха плевелите и няма начин просто  :-\  Пък и това е и задача на Скорпиона-пълно смилане за раждане на нещо ново,цялото поленце трябва да се изкорени,че и изпепели, а от пепелта да се възкръсне новият живот.Не случайно 2012 Сатурн жътваря с косичката ще мине от там...класически филм на ужасите  :(

Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #35 -: Юли 31, 2009, 03:25:21 pm »

В този ред на мисли, още нещо ми идва наум. Сатурн в Скорпион ще бъде във взаимна рецепция с Плутон в Козирог: Сатурн произнася присъдата, а Плутон я изпълнява.

При движението си в Скорпион, Сатурн ще направи съвпад с ЮЛВ на родените от февруари 1966 г. до септември 1967 г.
Активен

Синухе

• Редовен участник
« Отговор #36 -: Юли 31, 2009, 03:31:07 pm »

Сатурн в Скорпион ще бъде във взаимна рецепция с Плутон в Козирог: Сатурн произнася присъдата, а Плутон я изпълнява.

Да.Дори може да се направи и следната аналогия-Сатурн -грубата форма,твърдостта и остротата ще навлезе във душата,подсъзнанието-Скорпиона-водата за да изсече ненужното или за да я оформи в съответствие с присъдата и същевременно духовните трансформации (Плутон) ще засегнат всички видими структури (Козирог) от материален характер. Това ще бъде една много силна и тежка рецепция,ще има и смърт (Сатурн) и преобразяване (Плутон).
Активен

Last_Kiss

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 1900
« Отговор #37 -: Август 01, 2009, 07:03:40 pm »

ПРАВИЛА ЗА ЧОВЕШКИТЕ СЪЩЕСТВА1.Ще получиш тяло .
Дали ще го харесваш или мразиш , то ще си бъде
твое през цялото време , докато си на тази земя.
2.Ще усвояваш уроци.
Записан си в целодневното неофициално училище
наречено Живот.Всеки ден ще имаш възможността да усвояваш
в това училище.Те може да ти харесат , а може и да ти се сторят
неуместни и глупави.
3.Няма грешки има само уроци.
Израстването е процес на проби и грешки :
експериментиране.,,Провалените"експерименти
също са част от процеса , както и онзи експеримент,
който в края на краищата се оказва ,,успешен".
4.Урокът се повтаря , докато се научи.
Един и същ урок ще ти бъде представян по
различни начини , докато го научиш .
Тогава продължаваш със следващия.
5.Усвояването на уроци няма край.
Няма част от живота , през която да
не се налага да усвояваш уроци.Докато
си жив , винаги има уроци, които
трябва да бъдат научени.
6.,,Там" не е по-добре от ,,Тук".
Когато твоето ,,там" стане ,,тук",
ти просто ще откриеш друго ,,там",
което пак ще изглежда по-добре от ,,тук".
7.Другите за теб са само огледала.
Не можеш да обичаш или да мразиш нещо у
някого , освен ако в него не виждаш отразено
това, което обичаш или мразиш у себе си.
8.От теб зависи как ще изживееш живота си.
Разполагаш с всички инструменти и ресурси,
които са ти необходими .Как ще ги използваш,
зависи единствено от теб.Изборът е твой.
9.Отговорите от които имаш нужда , са в теб самия.
Отговорите на въпросите, поставени от Живота ,
носиш в себе си.Трябва само да гледаш , да слушаш и
да вярваш.
10.Ще забравиш всичко това.

Чери Картър-Скот

ОБИКНОВЕН ПЪТ
Надпис на стената Шишу Баван, дом за деца в Калкута

Хората са упорити , алогични и егоцентрични.
обичай ги ВЪПРЕКИ ТОВА !

Правиш ли добро , ще те обвинят
в егоизъм и задни мисли .
Прави добро ВЪПРЕКИ ТОВА !

Успееш ли , ще се сдобиеш с фалшиви приятели
и истински врагове .
Стреми се към успеха ВЪПРЕКИ ТОВА !

Доброто , което правиш ще бъде забравено утре.
Прави добро ВЪПРЕКИ ТОВА !

Най-големите хора с най-велики идеи
могат да бъдат
убити от най-дребните хора
с най-дребните съзнания.
Не ограничавайте мислите си ВЪПРЕКИ ТОВА !

Хората са благосклонни към губещите ,
но следват само победителите .
Борете се за победените ВЪПРЕКИ ТОВА !

Каквото си градил с години , може да се срине
само за една нощ .
Не спирай да градиш ВЪПРЕКИ ТОВА !

Дай на света най-доброто от себе си
и той ще те отритне .
Дай му го , ВЪПРЕКИ ТОВА !

...
Всеки може да бъде велик... , защото всеки може да прави услуги.
За това не е необходимо непременно да си завършил колеж.
Не е нужно и да можеш правилно да съгласуваш подлога и сказуемото.
Имаш нужда само от сърце , пълно с милосърдие.
От душа , направлявана от любов.

Мартин Лутър Кинг -младши

Общоприето е схващането , че човек се чувства наранен , когато не получава любов.Но не това ни наскърбява . Болката започва , когато не даваме любов.Родени сме , за да обичаме . Може да се каже че сме машини за любов , създадени от Бога. Ние съществуваме с пълна сила , когато даряваме любов.Светът ни кара да вярваме , че нашето добруване зависи от хората , които ни обичат. Но това е изопачено разбиране , причина за много от нашите проблеми . Истината е , че нашето добруване зависи от това дали даряваме любов.Въпросът не е в това , какво получаваме в замяна . Въпросът е какво даваме !

Алън Коен
Активен

Синухе

• Редовен участник
« Отговор #38 -: Септември 09, 2009, 03:56:39 pm »

Това са мисли,от различни филми,взаимствал съм ги от този сайт

Винаги съм мислила, че живота е за да отстояваш себе си, без значение колко силно те носи течението. Но по течението не е толкова лошо въпреки всичко. Стига да те води само напред.

В най-чистите води, риба няма!

Колкото по-тиха и спокойна е водата, толкова по-малко живот има в нея!

Изкуството на боя не опира до това как да си използваш юмруците,
а до това как се справяш с живота.

Няма "мръснишки номера" в един бой. Тук няма правила!

Ако духът ти загине, тялото ще го последва.

Man ultimately can only be saved by man.

Една есенна нощ ученикът се събудил облян в сълзи. Тогава учителят му го попитал: "Кошмар ли имаше?". "Не". "Тъжен сън ли имаше?" "Не", казал ученикът. "Сънувах прекрасен сън". "Тогава защо толкова горко плачеш?" Ученикът избърсал сълзите си, после тихо добавил: "Плача, защото този сън никога няма да се сбъдне".

Оnly in places where the sun shines will there be shadows.

"Някога яли ли сте яйца, варени в собствените Ви сълзи?!"

"Приятели не се купуват с пари. Спечелваш ги със сърцето си!...
Светът на този... или на онзи... Няма такова нещо! Ако стоим на едно място и гледаме в една посока... това е достатъчно!...
Но ако не харесваш неговия свят, може да го издърпаш в своя
..."

Love is like war
Easy to start
Hard to end
Impossible to forget

Активен

Синухе

• Редовен участник
« Отговор #39 -: Февруари 05, 2010, 01:02:21 pm »

Път във висините

Изкуството да се възпитава твърда воля и честно поведение се състои ето в това:
   Ако говорим за вечно продължаващото: нищо не се устремява така надалеч както далновидните замисли.
   Ако говорим за спокойствието, няма по-голямо спокойствие от това да си спокоен в незавидно положение.
   Ако говорим за насъщното: няма нищо по-насъщно от възпитаването на добродетел.
   Ако говорим за радостта, няма нищо по-радостно от любовта към доброто.
   Ако говорим за духовното, няма нищо по-духовно от крайната искреност.
   Ако говорим за разума: няма нищо по-разумно, от вникването в най-дребните неща.
   Ако говорим за щастието: няма нищо по-щастливо от безметежния живот и пълнотата на познанието.
   Ако говорим за нещастието: няма нищо по-нещастно от ненаситните желания.
   Ако говорим за горестите: няма нищо по-горестно от раздора между сърцето и духа.
   Ако говорим за бремето: няма нищо по-обременително от неспокойствието и суетата.
   Ако говорим за скуката: няма нищо по-скучно от постигнатото без труд.
   Ако говорим за помрачението: няма нищо по-помрачително от алчността и липсата на достойнство.
   Ако говорим за тъгата: няма нищо по-тъжно от онова, което изчезва за миг.
   Ако говорим за опасностите: няма нищо по-опасно от това да разчиташ на подозрителен човек.
   Ако говорим за пораженията: няма по-кратък път до поражението от самолюбието и алчността за богатство

из трактата "Книга на основите" ("Су шу") - ІІ в.пр.Хр
Активен