Аюрведа
В превод от санскрит, езикът на боговете, Веда означава сигурно знание. Аюрведа е древна наука за здравето и дълголетието. Тя е част от ведическите писания, свещените текстове на Бхарата Варша (Древна Индия). Всички те пренасят своята мъдрост през вековете от незапомнени времена до наши дни. Като част от ведическото знание, тази древна наука е призвана да ни даде разбирането за връзката на душата с Бога и начина за постигане на съвършен живот. Най-висшата цел на човешкия живот, според ведическата литература, е Бхагавата-дхарма (вечният дълг на живото същество) - възстановяване на прекъснатите взаимоотношения на любов с Бога и прекратяване на самсара (колелото на вечно раждане и смърт в материалния свят).
Аюрведа е изначалната медицина, дадена ни от Данвантари (проявление на Бог Вишну). Тя съдържа методи за провеждане на профилактика, диагностика и лечение на различните видове болести, атакуващи грубото и фино материално тяло. Аюрведа е практична наука за живота, чиито принципи са универсални и приложими във всяка сфера на човешката дейност. Този поглед върху света дава възможност на търсещите духовна хармония, спокойствие и дълголетие да се докоснат до Божественото и Непреходното чрез един от Неговите аспекти - науката за тялото.
Тялото, според Аюрведа, е янтра (машина), която приютява душата в материалния свят. Душата, за разлика от тялото, има вечна природа. Тя сменя своята янтра живот след живот, както се сменя овехтяла дреха. Ако се грижим за тази янтра според божествените закони, тя може да ни помогне за постигането на вътрешно и външно равновесие по пътя към съвършенството.
Аюрведа ни дава разбиране за фините закони на природата (пракрити), които влияят върху нашето тяло и заобикалящата го среда. Елементите в природата, три-гуна (характеристиките на материята), три-доша (характеристиките на тялото) и карма (последиците от дейността) са обединени от Аюрведа в единна система.
Основа на материалното творение и на самото грубо и фино материално тяло са осемте отделени божествени енергии, под формата на материалните елементи - земя (бхумих), вода (апах), огън (анала), въздух (ваюх), етер (кхам), ум (манах), интелигентност (будхих) и лъжливо его (аханкарах), под чието въздействие, душата се отъждествява с материята.
Полускъпоценни и скъпоценни камъни
В Аюрведа се използват различни скъпоценни и полускъпоценни камъни, съответстващи на личната конституция и срещу различни проблеми със здравето. Камъните се препоръчват за предотвратяване на вредното въздействие на някои планети, както и за засилване влиянието на други. Ведическата астрология и астрономия дават примери за влиянието на планетите върху Земята и нейните жители. Аюрведа, като наука, тясно свързана с астрологията и астрономията на Древна Индия, използва това знание за определяне на индивидуалното влияние на планетите върху личната карма на живите същества, попаднали в човешка форма.
Полускъпоценните и скъпоценни камъни могат да се използват много успешно за лечение на различни здравословни проблеми, в съответствие с индивидуалния хороскоп и диагностика на три-доша. Камъните могат да се прилагат както за външно, така и за вътрешно лечение. За да се приложи вътрешно лечение със скъпоценни, полускъпоценни камъни и кристали е необходимо те да бъдат подготвени и пречистени по специален метод от квалифицирани аюрведически лекари (кавираджи). Така лечението става безопасно за организма и дава много добри резултати при тяхното приемане.
Съществуват древни рецепти за обработка на камъните, които се предават по традиция от учител (гуру) на неговия ученик (шишя). Камъните се пречистват с различни видове субстанции, след което се смилат на фин прах, смесват се с различни вещества и се оформят по определен начин, удобен за вътрешно приемане. Тази технология не е позната в западния свят и предизвиква смесена реакция от страна на академичната общност. За разлика от западните хора, източните народи се доверяват изключително много на тези методи, които си остават традиционни по тези места.
Външно, камъните могат да се прилагат като кристало-терапия, за третиране на чакрите, чрез поставяне на подходящи добре шлифовани, с висок карат полускъпоценни и скъпоценни камъни. Различните кристали имат различно влияние върху чакрите, в чиято област е локализирано оплакването. Разбира се, болният се нуждае от грижа, според всички аспекти на Аюрведа, за да бъде терапията успешна. Друг външен метод за влияние върху енергиите, движещи се в тялото и баланса на три-доша е използването на полускъпоценните и скъпоценни камъни и кристали като украшения. В този случай, най-добре е те да бъдат обработени така, че за по-голямата част от тях да има възможност за директен допир с кожата.
Ето някои от камъните използвани в Аюрведа
и техните основни свойства:
Рубинът се препоръчва за укрепване на сърцето, подобряване на храносмилането и кръвообращението, за възстановяване на стомашния огън (агни) и увеличаване на енергията. Този камък намалява вата и капха-доша, но може да увеличи питта.
Гранатът, като заместител на рубина, има подобно загряващо действие и е подходящ за вата и капха нарушения.
Перлата се използва за подсилване на нервите и тъканите, укрепва детеродните органи, успокоява очите, емоциите и главоболието. Лунният камък притежава подобни на перлата свойства. Той успокоява ума, стимулира любовта и разбирателството, охлажда тялото, облекчавайки питта и вата, но може да влоши капха.
Червеният корал може да помогне за укрепване на кръвта и детеродните органи. Препоръчва се при трудно зарастващи рани и констипация. Той дарява безстрашие, повишава енергията и работоспособността, успокоява емоциите и помага при диабет. Белият корал се препоръчва при дерматити и други кожни проблеми.
Изумрудът успокоява ума, регулира нервната система, помага против неврогенни болки и безсъние, подобрява интелекта и речта, укрепва белите дробове, влияе добре на рака и други дегенеративни заболявания. Нефрит, жедаит и зелен авантюрин, които се препоръчват като заместители на изумруда, могат да се прилагат и при проблеми с бъбреците, срещу възпаления на жлъчката и черния дроб.
Жълт сапфир се препоръчва при язва и други смущения на храносмилателните органи, загуба на енергия и смущения в баланса на общата жизнена сила на тялото (оджас). Този камък има много добро общо укрепващо действие. Препоръчва се също за регулиране на хормоналната система и при диабет.
Диамантът увеличава творческите и артистични способности. Той подсилва красотата и обаянието, а при тежки заболявания – брани живота. Прозрачният кварц е камъкът на Венера, непрозрачният – на Луната. Действието на прозрачният кварц е подобно на диаманта, но много по-слабо (препоръчва се използването на полускъпоценни камъни с по-висок карат). Този камък трябва да бъде предварително пречистен и наситен с положителна енергия чрез възпяване на мантри и други методи, за да увеличава само положителното влияние на заобикалящата ни енергия.
Син сапфир се препоръчва при камъни в жлъчката, инфекции, за намаляване на негативната енергия, отоците и теглото. Този красив камък укрепва костите и косата, удължава живота, успокоява нервите и емоциите, като дарява покой, мир и отреченост.
Аметистът се препоръчва като заместител на синия сапфир и дарява благородство, състрадание, надежда и любов. Този камък възстановява баланса на вата и пита, спомагайки за контрол на по-емоционалния темперамент.
Тигровото око е добър стимулатор за нервите. Той може да бъде полезен при психически разстройства, както и за стимулиране на ума.
Черните камъни като
обзидан (обсидиан) и
оникс се препоръчват за хора с вата конституция и нарушения, но могат и да увеличат капха. Различните полускъпоценни, скъпоценни камъни и кристали могат да се носят на челото, шията, ушите, носа, китките, кръста, пръстите на ръцете и краката. В древните ведически времена, те не били носени просто за красота или като символ на богатство и власт, а за протекция от вредни влияния и нещастни случаи. Благоприятно им излъчване било използвано за създаване на положителна атмосфера, която предразполага към извисяване на душата.
Цветовете и Аюрведа
Както камъните влияят на три-доша, така и цветове помагат при различни здравословни проблеми. Според Аюрведа, вода, държана в стъклен съд с определен цвят може да повлияе на тялото по определен начин.
Червеният цвят е свързан с кръвта, има загряващи свойства, стимулира червените кръвни телца, доставя енергия на нервната тъкан и костния мозък. Червеното помага при дисбаланс на вата и капха. По-продължителното му използване може да доведе до влошаване на пита, а честото излагане на червена светлина, може да предизвика възпаление на очите.
Оранжевото облекчава дисбаланс на вата и капха, премахва натрупването на токсини в тялото, поддържа блясъка на кожата. Прекомерното му използване може да доведе до влошаване на питта, ако човек не се занимава с духовна практика.
Жълтият цвят стимулира интелигентността, разбирането, спомага освобождаването от лъжливо его, действа добре при излишък от вата и капха.
Зеленото успокоява ума и чувствата, освежава, създава усещане за щастие, стимулира сърдечната чакра. Прекалената му употреба може да влоши питта.
Синият цвят успокоява тялото и ума, действа благотворно на съзнанието и при питта нарушения. Прекаленото му използване може да доведе до увреждане на вата и капха.
Виолетовото издига съзнанието, създава чувство на лекота, подобрява възприятието и може да се използва с успех при питта и капха дисбаланс. Прекалената му употреба може да доведе до увреждане на вата.