Astrosite.org - Форум за Астрология

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Автор Тема: Аюрведа за всички  (Прочетена 18008 пъти)

kris

• Редовен участник
  • Публикации: 2298
  • (:
Re:Аюрведа за всички
« Отговор #20 -: Юни 10, 2010, 10:53:26 am »

:blink:
« Последна редакция: Декември 22, 2013, 07:14:21 pm от kris »
Активен

Вещичка

• Пристрастен
  • Публикации: 5943
  • Виждам те!
    • Уникални подаръци за любими хора
« Отговор #21 -: Юни 10, 2010, 10:53:56 am »

не е точен теста в списанието. ей ся си играх на производен принцип да маркирам равен брой отговори за да видя какво ще покаже - въпросите са 19 и не става равен брой - едната колонка винаги е с повече и съответно ти казва, че си нея доша. това е тъпо и неориентирано. плюс това когато имаш почти равен брой точки на трите вида доши, това значи, че си хармоничен тип. не е правилно заради 1 или 2 точки в повече да те ръгва директно в някоя от всички...

я тоя тука публикувания си е доста по-верен, нищо че не ти го изчислява автоматично  ;)
Активен

- Бабо, да си барала хапчетата ми, с надпис "LSD" ?
 - Майната им на хапчетата. Иди да видиш к'ви дракони има в кухнята!

http://podaraciunikati.alle.bg/  http://darovenaprirodata.alle.bg/

vanilla

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 1578
« Отговор #22 -: Юни 10, 2010, 10:55:27 am »

тоз линк се опитах по-рано да го отворя ама нещо много се мъдри... :unsure:
сега ще го поизчакам повече...
ъ не ще....
както и да е....
мерси sunrain
Активен

Вещичка

• Пристрастен
  • Виждам те!
« Отговор #23 -: Юни 10, 2010, 10:58:00 am »

..имам някакво усещане че четете ама много ограничено възприемата нещата ха дано да съм с грешка и да не е така

в грешка си чадо /напълно сериозна съм/. но всичко това зависи от чистотата на организма ти и на какво ниво си. аз не ям месо и не пия алкохол вече повече от година и преди 2 месеца отказах цигарите. сега мога вече и да ям месо и да фиркам и да пуша, защото организма ми е на съвсем друго ниво и вече тези неща не ми влияят. друг е въпроса, че си попафквам по някой друг фас само, но месо не ми се яде и от алкохолите рядко ми се допива бира...

ако си активирал новото си ДНК и си на ТИ с енергиите - нямаш проблеми. йогините кво мислиш, че правят. далеч съм от мисълта, че ще ставаме отшелници, но има неща, които влияят на човешкото тяло и това е факт  :blink:
Активен

sunrain

• Пристрастен
  • Публикации: 6710
« Отговор #24 -: Юни 10, 2010, 10:59:41 am »

а чували ли сте за тантра йогите, които могат да пият и да пушат и месо да ядат и секс да правят ;D (сериозен съм)

Значи съм от тях.  ;D

Вещичка, да и на мен туй ми направи впечатление при отговорите ми от теста, че са разпиляни в трите доши, а накрая едната, която преобладава излезе, нещо като другите тестове в списанията, незнам колко може да му се довери човек.   
Активен
Изгрява само онзи ден, за който сме се пробудили.

sunrain

• Пристрастен
« Отговор #25 -: Юни 10, 2010, 11:02:10 am »

не е точен теста в списаниетовъпросите са 19 и не става равен брой - едната колонка винаги е с повече и съответно ти казва, че си нея доша.

теста е добър, и е добре направен на психологическа основа да те насочи към коя си ............

И какво следва от това, че съм Питта? Какъв извод си правиш за мен - да видим дали отговаря и вече ще ти кажа със сигурност колко струва тоя тест. Не отричам, щото сега се запознавам с него, но си имам едно наум.
Активен

kris

• Редовен участник
  • (:
« Отговор #26 -: Юни 10, 2010, 11:03:21 am »

« Последна редакция: Декември 22, 2013, 07:14:08 pm от kris »
Активен

Вещичка

• Пристрастен
  • Виждам те!
« Отговор #27 -: Юни 10, 2010, 11:22:45 am »

но всичко това зависи от чистотата на организма ти и на какво ниво си.

еми да, аз го наричам чистота на съзнанието

енергийната чистота на организма е правопропорционална на чистота на съзнанието ти. когато виждаш енергиите на собственото си тяло и си осъзнат, то ти можеш да предприемаш каквото си поискаш по отношение на хранене или дори и замърсяване на собствения си организъм, защото знаеш как да се пречистиш след това и съответното замърсяване не ти влияе...

на един по-следващ етап от израстването на съзнанието, замърсяванията вече изобщо не ти влияят, защото вече влиза в сила следната максима: по-низша енергия не може да проникне в по-висша енергия, но по-висша енергия може да проникне в по-низша! 

затова дерзай народе и да не ти пука  ;D ;D ;D
Активен

kris

• Редовен участник
  • (:
« Отговор #28 -: Юни 10, 2010, 11:25:20 am »

« Последна редакция: Декември 22, 2013, 07:13:53 pm от kris »
Активен

Diyana

• Редовен участник
  • Публикации: 2705
« Отговор #29 -: Юни 10, 2010, 11:29:16 am »

Те ви тука проста схема, основана на външни, предполага се обективни белези.  :-[

Как да определим своя дошов тип
Предложената схема дава представа за основните характеристики на вата, питта и кафа. Напишете в един ред имената на трите доши: вата, питта и кафа. Под всяка една от тях в колонки отбелязвайте по една точка за всеки един от 19-те признаци, които най-добре пдхождат на Вас. Според броя на точките, които съберете за всяка доша, можете да определите своята психофизическа конституция. Дошата за която имате най-много точки определя Вашия тип. Ако получите почти равин брой за две от дошите, Вие сте двудошов тип. Рядко се случват тридошови типове, при които всички доши имат почти равен брой точки.

При отговарянето на въпросите може да се допитате до близки хора, които Ви познават добре. Не са редки случаите, когата човек сам не може да отговори вярно на тези въпроси. Наблюдава се тенденция към самоопределяне в тридошов тип. Доверете се на своите близки.

Оттука е взета. http://ayurveda.lotusguides.net/index.php?p=mydosha

Вкъщи имам някакви аюрведически книги на дъното на килерЯ. Ще ги прегледам, ако има нещо пък много радикално полезно и ще го пратя  ;D
Активен
Obscenis, peream, Priape, si non
uti me pudet improbisque verbis
sed cum tu posito deus pudore
ostendas mihi coleos patentes
cum cunno mihi mentula est vocanda

Вещичка

• Пристрастен
  • Виждам те!
« Отговор #30 -: Юни 10, 2010, 11:33:04 am »

точно така, за пръв път пълно единомислие

абе ша ми кацнеш на мойто ама като влизаш ургулешката и не четеш всичко, което даден потребител е написал и не можеш да знаеш какъв е даден човек, ами ей тъй на бърза ръка решаваш нещо и край...

майната му аре... радвай са, че за 1 година мноо са промених и не обръщам внимание на изказването на всички, понеже си допускам да са си такива каквито си искат и дори и да прочета нещо неправилно едва ли ще тръгна да се заяждам щот не ми пука за твоето или нечие друго мнение  :P ;D ;)  ама ако беше преди година малииииииии... не ми се мисли... и ся яхвам метлата ма само за нещо глобално  :57:

уххх току що усетих потупване на ангелски крилца зад гърба си  :57: :57: :57: :57: :57: :57:
Активен

kris

• Редовен участник
  • (:
« Отговор #31 -: Юни 10, 2010, 12:05:30 pm »

« Последна редакция: Декември 22, 2013, 07:13:32 pm от kris »
Активен

vanilla

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 1578
« Отговор #32 -: Август 11, 2010, 10:25:20 am »

ето един линк от друг форум ....

AСТРОМЕДИЦИНСКИ КОНСТИТУЦИОННИ ТИПОВЕ
http://forum.interbild.net/phpBB3/viewtopic.php?f=52&t=84236

Активен

марсин

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 628
« Отговор #33 -: Октомври 05, 2010, 03:35:22 pm »

Искренно препоръчвам филма" Ayurveda-art of being"-там е показана "натуралната " аюрведа,"от извора" , и там лечителя обясни какво трябва да съотношението на дошите в тялото 1/2вата ; 1/4питта; 1/4каффа /по памет в момента/ Интересен е и начина на диагностициране-по езика,ноктите,ириса ...Няма да съжалявате  ако изтеглите този филм! :blink:

« Последна редакция: Октомври 07, 2010, 01:22:26 am от марсин »
Активен
Обичам красотата и хармонията...особено в междуличностните отношения....:)

sunrain

• Пристрастен
« Отговор #34 -: Декември 06, 2010, 06:37:37 pm »

Активен

abroad

• Редовен участник
  • Публикации: 2187
« Отговор #35 -: Юни 13, 2011, 01:05:29 am »

Аюрведа

В превод от санскрит, езикът на боговете, Веда означава сигурно знание. Аюрведа е древна наука за здравето и дълголетието. Тя е част от ведическите писания, свещените текстове на Бхарата Варша (Древна Индия). Всички те пренасят своята мъдрост през вековете от незапомнени времена до наши дни. Като част от ведическото знание, тази древна наука е призвана да ни даде разбирането за връзката на душата с Бога и начина за постигане на съвършен живот. Най-висшата цел на човешкия живот, според ведическата литература, е Бхагавата-дхарма (вечният дълг на живото същество) - възстановяване на прекъснатите взаимоотношения на любов с Бога и прекратяване на самсара (колелото на вечно раждане и смърт в материалния свят).

Аюрведа е изначалната медицина, дадена ни от Данвантари (проявление на Бог Вишну). Тя съдържа методи за провеждане на профилактика, диагностика и лечение на различните видове болести, атакуващи грубото и фино материално тяло. Аюрведа е практична наука за живота, чиито принципи са универсални и приложими във всяка сфера на човешката дейност. Този поглед върху света дава възможност на търсещите духовна хармония, спокойствие и дълголетие да се докоснат до Божественото и Непреходното чрез един от Неговите аспекти - науката за тялото.

Тялото, според Аюрведа, е янтра (машина), която приютява душата в материалния свят. Душата, за разлика от тялото, има вечна природа. Тя сменя своята янтра живот след живот, както се сменя овехтяла дреха. Ако се грижим за тази янтра според божествените закони, тя може да ни помогне за постигането на вътрешно и външно равновесие по пътя към съвършенството.

Аюрведа ни дава разбиране за фините закони на природата (пракрити), които влияят върху нашето тяло и заобикалящата го среда. Елементите в природата, три-гуна (характеристиките на материята), три-доша (характеристиките на тялото) и карма (последиците от дейността) са обединени от Аюрведа в единна система.

Основа на материалното творение и на самото грубо и фино материално тяло са осемте отделени божествени енергии, под формата на материалните елементи - земя (бхумих), вода (апах), огън (анала), въздух (ваюх), етер (кхам), ум (манах), интелигентност (будхих) и лъжливо его (аханкарах), под чието въздействие, душата се отъждествява с материята.

Полускъпоценни и скъпоценни камъни

В Аюрведа се използват различни скъпоценни и полускъпоценни камъни, съответстващи на личната конституция и срещу различни проблеми със здравето. Камъните се препоръчват за предотвратяване на вредното въздействие на някои планети, както и за засилване  влиянието на други. Ведическата астрология и астрономия дават примери за влиянието на планетите върху Земята и нейните жители. Аюрведа, като наука, тясно свързана с астрологията и астрономията на Древна Индия, използва това знание за определяне на индивидуалното влияние на планетите върху личната карма на живите същества, попаднали в човешка форма.

Полускъпоценните и скъпоценни камъни могат да се използват много успешно за лечение на различни здравословни проблеми, в съответствие с индивидуалния хороскоп и диагностика на три-доша. Камъните могат да се прилагат както за външно, така и за вътрешно лечение. За да се приложи вътрешно лечение със скъпоценни, полускъпоценни камъни и кристали е необходимо те да бъдат подготвени и пречистени по специален метод от квалифицирани аюрведически лекари (кавираджи). Така лечението става безопасно за организма и дава много добри резултати при тяхното приемане.

Съществуват древни рецепти за обработка на камъните, които се предават по традиция от учител (гуру) на неговия ученик (шишя). Камъните се пречистват с различни видове субстанции, след което се смилат на фин прах, смесват се с различни вещества и се оформят по определен начин, удобен за вътрешно приемане. Тази технология не е позната в западния свят и предизвиква смесена реакция от страна на академичната общност. За разлика от западните хора, източните народи се доверяват изключително много на тези методи, които си остават традиционни по тези места.

Външно, камъните могат да се прилагат като кристало-терапия, за третиране на  чакрите, чрез поставяне на подходящи добре шлифовани, с висок карат полускъпоценни и скъпоценни камъни. Различните кристали имат различно влияние върху чакрите, в чиято област е локализирано оплакването. Разбира се, болният се нуждае от грижа, според всички аспекти на Аюрведа, за да бъде терапията успешна. Друг външен метод за влияние върху енергиите, движещи се в тялото и баланса на три-доша е използването на полускъпоценните и скъпоценни камъни и кристали като украшения. В този случай, най-добре е те да бъдат обработени така, че за по-голямата част от тях да има възможност за директен допир с кожата.

Ето някои от камъните използвани в Аюрведа
и техните основни свойства:

Рубинът се препоръчва за укрепване на сърцето, подобряване на храносмилането и кръвообращението, за възстановяване на стомашния огън (агни) и увеличаване на енергията. Този камък намалява вата и капха-доша, но може да увеличи питта.

Гранатът, като заместител на рубина, има подобно загряващо действие и е подходящ за вата и капха нарушения.

Перлата се използва за подсилване на нервите и тъканите, укрепва детеродните органи, успокоява очите, емоциите и главоболието. Лунният камък притежава подобни на перлата свойства. Той успокоява ума, стимулира любовта и разбирателството, охлажда тялото, облекчавайки питта и вата, но може да влоши капха.

Червеният корал може да помогне за укрепване на кръвта и детеродните органи. Препоръчва се при трудно зарастващи рани и констипация. Той дарява безстрашие, повишава енергията и работоспособността, успокоява емоциите и помага при диабет. Белият корал се препоръчва при дерматити и други кожни проблеми.

Изумрудът успокоява ума, регулира нервната система, помага против неврогенни болки и безсъние, подобрява интелекта и речта, укрепва белите дробове, влияе добре на рака и други дегенеративни заболявания. Нефрит, жедаит и зелен авантюрин, които се препоръчват като заместители на изумруда, могат да се прилагат и при проблеми с бъбреците, срещу възпаления на жлъчката и черния дроб.

Жълт сапфир се препоръчва при язва и други смущения на храносмилателните органи, загуба на енергия и смущения в баланса на общата жизнена сила на тялото (оджас). Този камък има много добро общо укрепващо действие. Препоръчва се също за регулиране на хормоналната система и при диабет.

Диамантът увеличава творческите и артистични способности. Той подсилва красотата и обаянието, а при тежки заболявания – брани живота. Прозрачният кварц е камъкът на Венера, непрозрачният – на Луната. Действието на прозрачният кварц е подобно на диаманта, но много по-слабо (препоръчва се използването на полускъпоценни камъни с по-висок карат). Този камък трябва да бъде предварително пречистен и наситен с положителна енергия чрез възпяване на мантри и други методи, за да увеличава само положителното влияние на заобикалящата ни енергия.

Син сапфир се препоръчва при камъни в жлъчката, инфекции, за намаляване на негативната енергия, отоците и теглото. Този красив камък укрепва костите и косата, удължава живота, успокоява нервите и емоциите, като дарява покой, мир и отреченост.

Аметистът се препоръчва като заместител на синия сапфир и дарява благородство, състрадание, надежда и любов. Този камък възстановява баланса на вата и пита, спомагайки за контрол на по-емоционалния темперамент.

Тигровото око е добър стимулатор за нервите. Той може да бъде полезен при психически разстройства, както и за стимулиране на ума.

Черните камъни като обзидан (обсидиан) и оникс се препоръчват за хора с вата конституция и нарушения, но могат и да увеличат капха. Различните полускъпоценни, скъпоценни камъни и кристали могат да се носят на челото, шията, ушите, носа, китките, кръста, пръстите на ръцете и краката. В древните ведически времена, те не били носени просто за красота или като символ на богатство и власт, а за протекция от вредни влияния и нещастни случаи. Благоприятно им излъчване било използвано за създаване на положителна атмосфера, която предразполага към извисяване на душата.

Цветовете и Аюрведа

Както камъните влияят на три-доша, така и цветове помагат при различни здравословни проблеми. Според Аюрведа, вода, държана в стъклен съд с определен цвят може да повлияе на тялото по определен начин.

Червеният цвят е свързан с кръвта, има загряващи свойства, стимулира червените кръвни телца, доставя енергия на нервната тъкан и костния мозък. Червеното помага при дисбаланс на вата и капха. По-продължителното му използване може да доведе до влошаване на пита, а честото излагане на червена светлина, може да предизвика възпаление на очите.

Оранжевото облекчава дисбаланс на вата и капха, премахва натрупването на токсини в тялото, поддържа блясъка на кожата. Прекомерното му използване може да доведе до влошаване на питта, ако човек не се занимава с духовна практика.

Жълтият цвят стимулира интелигентността, разбирането, спомага освобождаването от лъжливо его, действа добре при излишък от вата и капха.

Зеленото успокоява ума и чувствата, освежава, създава усещане за щастие, стимулира сърдечната чакра. Прекалената му употреба може да влоши питта.

Синият цвят успокоява тялото и ума, действа благотворно на съзнанието и при питта нарушения. Прекаленото му използване може да доведе до увреждане на вата и капха.

Виолетовото издига съзнанието, създава чувство на лекота, подобрява възприятието и може да се използва с успех при питта и капха дисбаланс. Прекалената му употреба може да доведе до увреждане на вата.

Активен

abroad

• Редовен участник
« Отговор #36 -: Юни 13, 2011, 01:11:52 am »

Аюрведически тест

Аюрведа тест

Едно от предимствата на древната аюрведическа медицина е, че може да помогне за профилактика и ранно откриване на заболяванията. Обикновено, всички мислят, че болестта започва с появата на първите й симптоми, но според Аюрведа, това е последна фаза на проявлението й.

Аюрведа е изначалната медицина, дадена ни от Данвантари (проявление на Бог Вишну). Тя съдържа методи за провеждане на профилактика, диагностика и лечение на различните видове болести, атакуващи грубото и фино материално тяло. Аюрведа е практична наука за живота, чиито принципи са универсални и приложими във всяка сфера на човешката дейност. Този поглед върху света дава възможност на търсещите духовна хармония, спокойствие и дълголетие да се докоснат до Божественото и Непреходното чрез един от Неговите аспекти - науката за тялото.

Тялото, според Аюрведа, е янтра (машина), която приютява душата в материалния свят. Душата, за разлика от тялото, има вечна природа. Тя сменя своята янтра живот след живот, както се сменя овехтяла дреха. Ако се грижим за тази янтра според божествените закони, тя може да ни помогне за постигането на вътрешно и външно равновесие по пътя към съвършенството.

Аюрведа ни дава разбиране за фините закони на природата (пракрити), които влияят върху нашето тяло и заобикалящата го среда. Елементите в природата, три-гуна (характеристиките на материята), три-доша (характеристиките на тялото) и карма (последиците от дейността) са обединени от Аюрведа в единна система.

Основа на материалното творение и на самото грубо и фино материално тяло са осемте отделени божествени енергии, под формата на материалните елементи - земя (бхумих), вода (апах), огън (анала), въздух (ваюх), етер (кхам), ум (манах), интелигентност (будхих) и лъжливо его (аханкарах), под чието въздействие, душата се отъждествява с материята.

Храни

Здравословно хранене не означава непременно лишаване от любимите вкусни блюда. Правилните хранителни навици могат да ни издигнат до по-висшия вкус на доброто в материалния свят (саттва-гуна), което се характеризира със спокойствие, уравновесеност, знание, чистота, удовлетвореност и щастие. От нас просто се иска да изоставим вредните за тялото съставки и да ги заменим с полезни. Така нашите сетива ще бъдат удовлетворени, без да се налага да вредим на организмите си. Това е рецептата за постигане на вътрешен баланс, който да ни изведе до съвършенството.

Саттва диетата препоръчва вегетариански начин на хранене. Вегетарианството е в основата на ведическата култура. Според Ведите, храната, приготвена от плътта на убитите животни препятства развитието на фините мозъчни тъкани, подпомагащи осъзнаването на Абсолюта. Ведическата култура отрежда на човека място на закрилник на по-низшите видове, смятани в тази традиция за негови братя. Принципът за ненасилие спрямо другите живи същества (ахимса), популяризиран чрез вайшнавизма, будизма и други източни традиции извън пределите на Древна Индия, е в основата на ведическата формула за духовно издигане. Според закона за карма, консумацията на месо води до много тежки последици в този и следващите ни животи. Аюрведа ни учи, че вегетарианството е не просто основа на здравословния начин на живот, а и на благочестието – гаранция за добра карма и бърз духовен напредък.

Съвременната цивилизация налага стереотипите си на живите същества, попаднали в човешко тяло, още от зората на живота им. В последно време, митът за незаменимите аминокиселини постепенно избледнява и все по-често ставаме свидетели на новаторското вегетарианско мислене. Техническият прогрес сложи край на епохата, в която липсата на достатъчно информация беше основна причина за избора на не вегетариански начин на хранене. В днешно време, заливащата ни информационна вълна отново даде на хората правото на собствен избор. Вегетарианският начин на хранене, според Аюрведа, има своите правила. Не се препоръчват, например, хлябът и други подобни на него тестени изделия с мая, както и всички видове храни, основани на ферментационни процеси. Ведическото кулинарно изкуство ни предлага особено вкусните и полезни чапати (вид индийски плоски хлебчета), паратхи (подобни на банички, печени на сач закуски), хачапури (питчици пълнени със сирене), самоси (пирожки с най-разнообразни сладки и солени плънки) и много, много други прекрасни хлебни изделия без мая. Прекалената консумация на пикантни, дълбоко пържени, тежки и с остър вкус храни са смятани от Аюрведа за препятстващи живота в саттва-гуна. Древната ведическа медицина ни предлага балансирани храни, овкусени с умело използвани подправки, които сами по себе си са лекарства от аптеката на природата.

Друг принцип от Аюрведа е да се използва гхи (пречистено краве масло), както за приготвяне на храната, така и за чисто лечебни цели. То притежава изключително ценни качества, които дори се засилват с времето. Съществуват древни аюрведически рецепти за лечение на различни болести, в състава на които влиза десет и повече годишно гхи, наречено пурана-гхи. То се смесва с различни билки, за да създаде благоприятна среда за тяхното приемане от организма. В древната ведическа традиция самото приготвяне на този млечен продукт се е смятало за много благочестива дейност. Можете лесно да получите гхи, загрявайки на слаб огън прясно краве масло в съд с двойно дъно. Обикновено 1 час е достатъчен, за да направите гхи от 1 кг. масло. Необходима ви е решетеста лъжица, с която да обирате пяната, образуваща се на повърхността. Не трябва да оставяте маслото да завира. Постепенно то ще стане златисто и прозрачно до самото дъно. Това е древният метод за отделяне на белтъчините и другите допълнителни съставки, намиращи се в маслото. Те също са много полезни за готвене, но са нетрайни и трябва веднага да се използват. Това е процес, чрез който получавате мазнина без каквито и да е примеси. Гхи е напълно чисто и може да престои така с години без да промени изключителните си качества. Най-подходящо е то да се пази чисто и да се съхранява на хладно, в плътно затворени глинени съдове.

Аюрведа ни съветва да не смесваме на едно хранене сурови плодове и зеленчуци, както и прясно и кисело мляко. Ежедневното приемане на достатъчно количество чиста и прясна вода, за предпочитане не газирана, също е особено важно. Както знаете, бялата захар е смятана от Аюрведа за особено вредна и затова на различните типове конституции се препоръчват различни видове нерафинирани алтернативни подсладители като: захар от тръстика, фурми и други плодове, от някои видове зърнени храни, захарно цвекло, кленов сироп и т.н.

Хората от забързаното съвременно общество не се интересуват достатъчно от съставките на храните, които се купуват от магазина. Това е предпоставка за консумация на храни с недостатъчно ясно и полезно съдържание. Аюрведа препоръчва всеки сам да приготвя храната си, за да е сигурен в нейните качества, както и за да избегне евентуално вредно влияние. Естествено, това не винаги е възможно, но поне бихме могли да избегнем инерцията и внимателно да проверяваме хранителните съставки, отбелязани в съдържанието върху етикетите. Всеки, който не е запознат от близо с тази информация, ще бъде искрено учуден да научи от какви източници се добиват много от оцветителите, стабилизаторите и други подобни допълнителни съставки на храните и козметичните продукти от нашия бит. Голяма част от различните „Е” номера, както и много други на пръв поглед безобидно звучащи неясни научни наименования, отбелязани върху различните етикети, представляват добавки, извличани от костите, очите, крилата, плацентата и стомасите на убити животни и насекоми.
Активен

abroad

• Редовен участник
« Отговор #37 -: Юни 13, 2011, 01:19:15 am »

Лечебните растения

За успешното лечение на всички заболявания са необходими: добра диагностика, добро познаване свойствата на билките и знание за комбинирането, съхранението и усилването на тяхното влияние. Най-обикновените билки могат да притежават огромна и чудодейна сила, ако са отгледани, брани и съхранявани по специален и правилен начин с голяма грижа и любов. Много е важно готовият препарат да няма прекалено силно или едностранно действие. Винаги трябва да мислим как да намалим повишеното ниво на дошите в организма, а не да се опитваме да лекуваме симптомите на заболяването.

Лекарствените растения са проводници на божествената енергия, а уважението към нея и дълбоката философия на Аюрведа, могат да ни помогнат при овладяването на тази древна наука.

Огромното разнообразие от билки позволява лечение на много заболявания, но най-доброто лечение, според Аюрведа, си остава превенцията.

Лекарствените растения могат да бъдат разделени на групи, в зависимост от органите, за които са благоприятни. За мозъка се препоръчват блатен аир, босилек, брахми; за щитовидна жлеза – трикату (три подправки – джинджифил, пиппали, черен пипер); бели дробове – девесил, джинджифил, пиппали; сърце – семена от лотос, шафран; стомах – кардамон, кимион, фенел, червен пипер; жлъчка – турмерик (куркума), златен печат; задстомашна жлеза – нар, турмерик; женска репродуктивна система – алое вера, малина, миро, шатавари; мъжка репродуктивна система – ашваганда, бала; тънки черва – алое вера, кимион; дебело черво – трипхала, блатна трева, ревен; черен дроб – алое вера, лайка, манджишта, мъжки папрат; бъбреци – кориандър, гокшура; лимфна система – мирт, столистник, ехинацея; женска гърда – фенел, шатавари (може да се замени с аспержи), глухарче.

Класическите аюрведически препарати могат да бъдат на прах, във вид на таблетки, „билкови вина”, конфитюри и т.н. Като правило, лекарствените масла на основата на гхи могат да се съхраняват до 6 месеца; праховете са годни до 1 година; таблетките – до 2, а билковите масла – до 3 години.

Васту

Васту е древна ведическа наука за подредба на заобикалящия ни свят в хармония с реда във вселената. Тъй като съдържа универсални ценности, още преди хилядолетия е била възприета в Древен Китай, а по-късно и разпространена на запад в китайския си вариант под името фен-шуй. Всички сфери на човешкия живот, включително и здравето, може да се подобрят чрез създаване на благоприятна жизнена среда. Животът в хармония с реда във вселената може да донесе желаното равновесие и вътре в самите нас.

Според Аюрведа, материалният свят, който ни заобикаля, както и нашите тела, са съставени от пет груби и три фини елемента: земя, вода, огън, въздух, етер, ум, интелигентност и лъжливо его. Чрез принципите на Васту може да се постигне от една страна равновесието на петте груби и трите фини елемента, а от друга – на душата (атма) и Свръхдушата (Параматма) – Богът в сърцето на всяко живо същество. Тези принципи отчитат както влиянието на по-грубата физическа вселена (космическото влияние на слънцето, атмосферното влияние, магнитното поле на земята, влиянието на различните небесни тела и т.н.), така и въздействието на по-фините материални закони. Взимайки предвид всички важни фактори и влияния, хората могат чувствително да подобрят състоянието си, пребивавайки в подходяща атмосфера в дома или офиса.

Поставяйки в съвършена хармония петте груби елемента, Васту помага за хармонизиране на трите фини елемента, което дава добра възможност за уравновесяване отношенията между душата и Свръхдушата.

Принципите на Васту имат широко приложение и обхващат всички места за обитаване – от Земята – нашия глобален дом и изграждането на различни населени места до обзавеждането на всяко едно помещение. Васту-шастра съдържа изчерпателна информация за строежа на всички видове сгради (храмове, жилища и други постройки). Тъй като, според ведическата култура, религията е от особено значение за общественото развитие, храмовете трябва да притежават най-важните характеристики на творението. Те представляват модел на вселената (микро и макро космоса) с определена енергийна стойност, която предизвиква благоприятно влияние върху цялата планета. Космосът, според Васту, е проявление на вселенската форма на Бога, а храмът – Негов дом и място за обожание и общуване с Него. От друга страна, всички останали места за обитаване (Земята, селищата, жилищата и телата на живите същества), при определени условия, също могат да бъдат храмове на Бога. Тази идея за вселенския организъм обединява усилията на човека и обществото за постигане на божественото им предназначение чрез реализиране на концепцията за единство в многообразието и многообразие в единството.

Това разбиране има своя геометричен еквивалент – Васту-пуруша-мандала. Тя представя мястото за обитаване под формата на квадрат, разделен на различен брой енергийни полета със същата форма. Те имат еднакви размери, но в зависимост от местоположението си притежават специфични качества. В цялата фигура по диагонал е вписано изображение на йоги в асана, чието присъствие внася порядък, протектира и одухотворява пространството. Използването на Васту-пуруша-мандала при изграждане на различните места за обитаване придава хармония и ред в заобикалящата ни среда. По този начин, всяко действие в тази среда може да се изпълни с божествен смисъл, одухотворявайки битието и съзнанието на  хората.

Според Васту, разположението на небесните тела, географските посоки, различните дадености на терена (релеф, наличие на водни басейни, комуникации и пътища, съществуващи сгради и съоръжения и т.н.) и редица други обстоятелства са от значение при избор на място за живеене, почивка или работа.

Енергийните полета на Васту-пуруша-мандала, освен различните материални елементи, представят и влиянието както на Слънцето и планетите от Слънчевата система, така и на осемте основни посоки на света: изток (поорв), запад (пасчим), север (уттар), юг (дакшин), североизток (ишан коне), югоизток (агни коне), северозапад (ваю коне), югозапад (питри/митри коне). Трябва да се отбележи, че те отчитат и въздействия, намиращи се отвъд способностите ни за сетивно възприятие. Благоприятен ефект при изграждане на място за обитаване се получава, когато избора на терен за застрояване, плановата схема на сградата и обзавеждането на отделните помещения са съобразени с тези влияния. Такова място ще донесе здраве, благополучие, успех и просперитет на своите обитатели.

Ведическата култура, философия и практика ни запознават с много различни начини за фино въздействие върху заобикалящата ни действителност. Такъв енергиен обмен от по-висш порядък се осъществява и чрез сакралните ведически жестове – мудрите. Това са комбинации от докосване на пръстите на ръцете, които представят природните стихии (елементи на творението) и съответните вътрешни органи. Палецът съответства на етера и мозъка, показалецът – на въздуха и белите дробове, средният пръст – на огъня и червата, безименният – на водата и бъбреците, а малкият пръст – на земята и сърцето. Така, чрез свързване на вътрешните енергийни канали по определен начин, в хармония с космическата енергия, мудрите оказват благоприятно влияние върху човешкия организъм.

Мудрите са средство за комуникация от по-висш порядък. Те са изящни и красиви, а едновременно с това са и благоприятни за духовно издигане. Ведическите свещени жестове създават умиротворена и духовна атмосфера. Те се прилагат от квалифицирани брахмани за благото на цялото човечество. Използвани са от незапомнени времена за обожание на Бога в храмовете и домовете на вярващите. Мудрите намират приложение в различни освещаващи церемонии (самскари), свързани с важни събития от човешкия живот. Тези сакрални жестове пречистват по фин начин извършителя на церемонията, самото място, използваните предмети и наблюдаващите.

Мудрите имат широко приложение във ведическото ежедневие. Те се използват в Аюрведа, йога-асаните, древните ведически танци и театрални представления. Например, чакра мудра (двете длани се допират с разперени пръсти и се завъртат в двете противоположни посоки, без да се разделят) и галини-мудра (дланите се обръщат една към друга, малките пръсти докосват палците, а останалите пръсти са свити едни срещу други и допрени), изпълнявани от авторитетен брахмана, могат да пречистят водата, храната и напитките от невидимите за нашите очи енергийни замърсявания и вредни влияния от астралния свят. Дхену-мудра (всички пръсти, допрени на върха, се преплитат по определен начин и така заприличват на кравешко виме, движейки се леко нагоре-надолу) се препоръчва срещу ревматизъм и възпалени стави. Тя превръща всичко в нектар, като едновременно с това е и молба към Бога да покаже блажената Си природа. Матся-мудра(двете ръце с изправени и допрени пръсти са една върху друга, обърнати с дланите надолу, а палците са изправени в страни и се движат сякаш, че плува костенурка) покрива обектите и така ги защитава от различни вредни влияния. Авахани-мудра (ръцете са доближени с обърнати нагоре длани и леко прибрани палци) се използва при поканване на Бога за обожание, а със стхапана-мудра (същата като предната, но с обърнати надолу длани) молим Бога да остане, след като вече е дошъл. Маха-мудра (двете ръце с разперени пръсти и допрени само на върха палци и длани насочени напред на височината на гърдите) се използва като молба за получаване на божествената благословия. Мадхупарка-мудра прилича на широко известен и често употребяван жест в западния свят. Тя представлява пръстова комбинация, която може да бъде наблюдавана в изображенията на християнски светци (показалецът и средния пръст изправени и допрени, палецът леко покрива върха на безименния, кутрето е изправено и прибрано). Според Аюрведа, тя се прилага при недостиг на енергия и необходимост от психична сила. Абхарана-мудра (прилича на последната, но палецът покрива първата фаланга на средния пръст) въздейства на слуховия апарат. Дхупа-мудра и дипа-мудра (палецът и показалецът се докосват, образувайки кръг, а останалите пръсти са леко свити) са почти идентични и се прилагат за отстраняване на нервно напрежение, душевни смущения, безсъние, високо кръвно налягане, ишиас, треперене на крайниците и главата (тремор) и депресия. Паришешана-мудра (прилича на благословията на светците, с леко наведена надолу длан) се прилага при намалена виталност и проблеми с очите. Билва-мудра (едната ръка е свита в юмрук, а другата я обгръща отгоре) се изпълнява на височината на гърдите и се препоръчва срещу болки в главата и гърлото. Абхая-мудра (всички пръсти изправени и допрени, дланта изправена и насочена напред, като за поздрав) се изпълнява на височината на гърдите и е символ на безстрашието. Чрез нея се изразява благословията на богинята на щастието Лакшми Деви (вечната съпруга на Бог Нараяна), насочена към всички живи същества.

Активен

abroad

• Редовен участник
« Отговор #38 -: Юни 13, 2011, 01:19:34 am »

Ведическата астрология (Джьотиша-шастра) е част от древната ведическа наука. Тя е подраздел на Атхарва Веда – едно от четирите основни ведически писания, предназначени за духовно познание, записани преди повече от 5 000 години. Джьотиша съществено се различава от широко разпространената в съвременния свят „западна астрология”. В основата на тази система са фиксираните положения на самите звездни знаци от зодиака, докато в западната традиция се използва проекцията на знака към земните тропици. Затова западната традиция в астрологията се нарича „тропическа”. Поради изменението на точките на равноденствието, проекцията на знака също се променя. Поради тази причина, зодиака, който се използва на запад се нарича подвижен.

От дълбока древност ведическите астрономи познавали концепцията за изначалния естествен ред във Вселената и мястото на човека в него. Това знание, базиращо се на обширните ведически текстове, давало възможност за сериозен научен подход при обяснение на заобикалящата ни действителност. Учените на древна Индия не само познавали законите, описващи движението на небесните тела, но и следвали моралните и духовни принципи, произтичащи от описания във ведическите произведения божествен ред. Ведическата астрология е наричана също и „лунна астрология”, поради специалното място на Луната в нея. За разлика от Джьотиша-шастра, западната астрология е наречена „слънчева” или свързана с равноденствието и влиянието на Слънцето. По тази причина, за зодиакален знак в звездната система се счита този, в който се намира Луната в момента на раждането. Ведическата астрология разглежда човешкия хороскоп от гледна точка на кармата, като действена причина за повтарящите се въплъщения на обусловената душа (прераждане). Джьотиша-шастра хвърля светлина върху тъмните полета в бъдещето, основавайки се на закона за карма, който е основополагащ за ведическата традиция. Според този закон, човек получава добрите и лоши резултати от миналите си дейности и желания, докато не постигне равновесие и регулиран живот, в синхрон с ведическата Вселена и мъдрост. Според този вечен закон, душата (атма), нашето вечно „аз”, попадайки в материалния свят бива заключена във фината обвивка на грубото тяло (линга шарира). Кармата може да бъде разгледана и описана в следните три категории: карма-санчита (намираща се в латентно състояние, подобно на семето преди да бъде засято), карма-прарабдха (даваща плодове в момента) и карма-агами (създаваща се в момента, която ще даде плодове в бъдеще). Това, че звездите са подредени по определен начин в мига на нашето раждане, не означава, че те са виновни за евентуалните ни бъдещи страдания. Нашата вече „изработена” карма, формирана в съответствие с тези три категории, ни дава възможност да се родим при точно определена комбинация на небесните тела, която позволява всичките ни минали дейности и желания да получат своя естествен и законен резултат. Това, разбира се, е тясно свързано с науката за живота и здравето – Аюрведа. От кармата зависят здравословното състояние, дълголетието, просперитета и много други показатели в човешкия живот.

В мига на смъртта душата напуска грубото материално тяло и се отправя към новото си местонахождение, водена от Свръхдушата (Параматма) така, както човек сваля връхната си дреха и облича нова. Новото тяло, в което душата намира подслон, е резултат от сложната комбинация на желания, мисли, чувства и действия в миналия й живот. Процесът на раждане и смърт (самсара) продължава до тогава, докато душата не достигне освобождение (мукти) от всички материални желания и качества. Това може да се осъществи чрез следване метода на получаване на знание, описан във ведическата литература. Според Ведите, знанието, описано в тях, може да бъде предадено без изменение от себепознала се душа, по пътя на ученическата последователност. В „Чандогя Упанишад” (6.14.2) се казва: „ачаряван пурушо веда” – този, който следва ученическата последователност от духовни учители (ачарии), знае нещата такива, каквито са. В „Мундака Упанишад” (1.2.12) се казва: „тад-вигянартхам са гурум евабхигачхет”, за да разбере трансцеденталната наука, всеки трябва незабавно да се обърне към авторитетен духовен учител (гуру).

Разбирайки механизма, по който създаваме своята карма, както и пътя за освобождение от нея, можем да се възползваме от ведическото знание, заемайки се с духовна практика под умелото ръководство на гуру за постигане на желаното съвършенство. Според „Иша Упанишад”, този свят е съвършено устроен и подреден от неговия Творец, на когото, ако служим с любов и преданост (бхакти), ще можем да постигнем смисъла на човешкия живот.

Във всички дванадесет знака на ведическата астрология се използват 27 основни звезди (накшатри), лунни спирки. Всяка от накшатрите заема 13 градуса и 20 минути от пространството и затова всеки знак включва в себе си три звезди. Накшатрите имат различни характеристики и раждането под определена звезда се обуславя от кармата, натрупана в предишни прераждания. За разлика от съвременната западна астрология, в Джьотиша-шастра намира приложение традиционната, по-проста и резултатна схема за домовете. За прецизно тълкуване на хороскопа в тази традиция се използват и множество помощни таблици (амса), шестнадесет, от които се считат за основни. Тяхното съставяне е много сложно, поради което в съвременната ведическа астрология се прилагат главно две от тях: раси и навамса. Таблицата раси е основната карта на раждането, която дава информация за миналия и бъдещия живот, а навамса е таблица за определяне на силата на планетите, както и за уточняване на множество детайли в хороскопа. Друга важна част от съставянето и разчитането на хороскопа са изчисленията на планетните периоди (дас) и подпериоди (бхукти). Те спомагат за определяне на минали и прогнозиране на бъдещи кармични проблеми. Така Джьотиша-шастра, основавайки се на древни ведически писания като „Парашара-хора-шастра”, „Брихад-джатака”, „Уттара Каламрита” и др., позволява на хората да коригират личната си карма, постигайки духовно равновесие с реда във Вселената.

Във ведическата астрология основно значение имат девет планети: Слънце, Луна, Меркурий, Венера, Марс, Юпитер и Сатурн, както и сенчестите планети Раху и Кету, имащи фина материална природа.

Слънцето се свърза с вторичния творец на Вселената Брахма, който има четири глави и е причина за четирите основни материални елемента: земя, вода, огън, въздух. То дава прана, управлява дишането, силата да се взимат самостоятелни решения, степента на осъзнаване на душата (атма) и т.н. Хората, които имат в хороскопа си ярко изразено Слънце, притежават силно тяло, привлекателна външност, голямо и кръгло лице, среден ръст, тъмни коси и по-тъмен цвят на кожата. Силното Слънце дава здраве, здрави жизнени принципи, разцвет, високо обществено положение и популярност. То управлява горната част на гърба, сърцето, дясното око на мъжете и лявото при жените. Неговият метал е злато, денят от седмицата – неделя, а цветът – оранжев. Скъпоценни камъни за тази планета са диамант и рубин. Слънцето управлява Лъв, най-силно е в Овен, а на-слабо – във Везни.

Положението на Луната в хороскопа е от най-съществено значение. Тя символизира финото тяло или кармата. Тя управлява зачеването и раждането на децата, самия зародиш и детската възраст. Хората, които имат силна Луна в хороскопа си са чувствителни, емоционални, обичат дома и децата, имат добра памет, богато въображение и музикален талант. Те са добросъвестни, обичат природата, хармонията и красотата. Луната управлява мозъка, гърдите, лявото око на мъжете и дясното при жените. Ден от седмицата – понеделник, метал – сребро, цвят – бял, камък – перла или други млечни и бели камъни (лунен, халцедон и т.н.). Луната управлява Рак, най-силна е в Телец, а най-слаба – в Скорпион.

Ведическата нумерология, древна наука, свързана с Астрологията, разглежда числата като кодове, показващи ни кармата, съдбата, както и различните аспекти на човешкото поведение. Тази наука, както и всички ведически науки, представлява изразеното в числа отношение между вътрешната и външната Вселена, показващи връзката на човека с Бога. Нумерологията разглежда числата като абсолютни категории. Те не са причина както за щастието, така и за нещастието на хората. Числата показват един или друг аспект от живота, подреждайки се в точно определена последователност, уникална за дадената личност. Това знание е пряко свързано с Аюрведа и може да ни помогне да установим така желаното равновесие в самите нас, а след това и в отношенията си с божествената природа на заобикалящия ни космос.

Според ведическата нумерология датите на раждане и името на всяка личност носят информация за индивидуалните й характеристики, които са ключ към разгадаването на миналото и бъдещето, свързани с нейната карма.

Влиянието на числата се определя от планетите, които ги управляват. Да вземем за пример единицата. Тя е свързана със Слънцето и пита-доша. Единицата носи аристократичност, великолепие, дисциплина, авторитет, сила и уникалност. Двойката е свързана с Луната и капха-доша. Тя е царствена, привлекателна, променлива и деликатна. Свойствата на всички цифри са изключително интересни, дори понякога – магически.

Във ведическата нумерология индивидуалността на всяка личност се формира от съвкупността на трите основни числа на душата, съдбата и името. Този сбор, в комбинация с астрологичните изчисления и контекста на индивидуалната конституция, според Аюрведа, може да разкрие една изчерпателна картина, даваща много добри възможности за определяне на правилни поведенчески насоки за личността, спестявайки й много излишни страдания в материалния свят.

Ведическата нумерология използва числата от едно до девет, всяко от които се свърза с определени качества и събития, влияещи върху индивидуалната карма на обусловеното в материалния свят живо същество. Ако при тяхното събиране се получат двуцифрени числа, те трябва да бъдат преобразувани в едноцифрени. Така, например, числото 10 се разглежда като 1 и 0. Нулата, от гледна точка на нумерологията, е необикновено число. Тя символизира вечността, а числото 9 – Върховният творец. Той е независим от проявената Вселена, известна още като изначална природа (пракрити) и се намира извън нея. Пракрити се състои от трите фини и петте груби материални елемента. Когато осемте вида пракрити се свържат с Пуруша (Богът, Върховният наслаждаващ се), техният сбор е равен на 9 – числото на неизменната, чиста, божествена същност. С други думи, когато обозримият свят се свърже с Върховния Бог, той постига изначалната си трансцедентална природа и се извисява отвъд тленната материя. Така ведическата нумерология разглежда числата като проводници на космическото божествено съзнание, което поддържа цялото единство и многообразие на духовното и материалното творение.

Всички ведически науки са свързани помежду си и се допълват една друга. Янтрите, намаляват вредното влияние в различните сфери на човешката дейност и затова са широко използвани в Аюрведа, Васту-пуруша-шастра, Джьотиша-шастра и ведическата нумерология. Те представляват специфични графични изображения – енергиен еквивалент на проявените сили, управляващи Вселената. Янтрите с различни изображения на Бога, полубоговете и основните планети, се поставят на различни места в домове, храмове, обществени сгради и открити пространства. Янтри с определени цифрови комбинации могат да се носят и като украшения. Всички те, в комбинация с Васту подредба на заобикалящата ни среда, използване на подходящи скъпоценни и полускъпоценни камъни, масла и благовония, Аюрведа масажи, йога упражнения и саттва диета, подобряват духовното и физическо здраве на хората, способствайки постигането на трайно равновесие и мир в Творението.
Активен

abroad

• Редовен участник
« Отговор #39 -: Юни 13, 2011, 01:22:28 am »

Аюрведа, древната наука за здравето и дълголетието, описва индивидуално подбрания, според три-доша (трите основни характеристики на материалното тяло), метод на хранене. Цялостното лечение на тялото, ума и душата е изкуство. То включва уникален хранителен режим и може да помогне за поддържане на доброто ни здраве.

Древната мъдрост твърди, че ние сме това, с което се храним. Основната идея на ведическото кулинарно изкуство е да се избегнат неподходящи за трите доши храни и комбинации. Така може да бъде предотвратено натрупване на токсини в тъканите и органите, което да доведе до различни заболявания. Установявайки хармония и равновесие между тялото и душата от една страна и душата и Бога – от друга, Аюрведа ни помага по-лесно да намерим себе си и своето щастие в материалния свят.

Според ведическата традиция, храната първо се предлага на Бога и след това всички се наслаждават на несравнимия вкус на прасадам (милостта на Върховния).

Спорен е източникът, но все пак :blink: Аюрведа
Активен