Astrosite.org - Форум за Астрология

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Автор Тема: ЛИЛИТ В РОЖДЕНИЯ ХОРОСКОП И В СИНАСТРИЯ  (Прочетена 64576 пъти)

Nebesna

• Гост

Зная, че имаше тема за Лилит и въпросът е разглеждан вече, но темите тук имат давност и не може да се добавят нови мнения. Затова отварям нова тема за Лилит. Бих искала да коментираме от лични наблюдения ролята на Лилит в рождения и синастричния хороскоп. Моля да не прекаляваме с "копи-пейст". Всеки може да си намери информация в нета, особено на руски и английски. Нека да  слагаме кратки цитати само в подкрепа на своята теза, без да прекаляваме с копирането. Препратките са за предпочитане. Разчитам на Синухе да се включи, защото предполагам, че има какво да научим от него (визирам авторката, която е посочил в темата за духовните учители). Моля, не слагайте митологични описания тук.

Лично на мен не ми допадат "зловещите" описания на Лилит и това, че се олицетворява главно в женски пол. Нека не бъдем тесногръди и да не се придържаме само към фаталистичните описания, понеже в нета те са много. Лично мен отдавна ме занимава влиянието на Лилит. Не вярвам обаче, че то е едностранчиво негативно. Ако следваме принципа на дуализма, то всяко нещо си има две страни: Слънце - лична воля, егоцентризъм, Юпитер - оптимизъм, но и прекаляване; Сатурн - дисциплина, но и потискане; Марс - действие, но и разделяне/конфликти; Венера-сближаване, но и мързел, угаждане.

Широко разпространено е мнението, че там, където се намира Лилит в натала индивидът не може да очаква прогрес, че той е безсилен да се справи с изкушенията и с импулсите си, че човек, чиято натална планета попадне в синастричен съвпад с Лилит става повлиян от тъмната страна на преносителя на Лилит и отношенията във въпросната област претърпяват пълно "фиаско".

Основните въпроси, които ме вълнуват са:
1. Възможна ли е положителната проработка на  позицията на Лилит в наталната карта?
2. Възможно ли е да имат перспектива, отношения основани на синастрични съвпади с Лилит в дома и знака, който заемат? Посочвам съвпадите, понеже са най-силни.
3. Смятате ли, че средната позиция на Лилит, която се дава в повечето астрологични програми е достатъчно показателна? Не е ли по-редно да се използва истинската позиция на Лилит (както и при Лунните възли). Все пак средната позиция не е действителна, а статистическа величина.

Активен

Nebesna

• Гост
Re: ЛИЛИТ В РОЖДЕНИЯ ХОРОСКОП И В СИНАСТРИЯ
« Отговор #1 -: Март 14, 2009, 09:51:17 pm »

Представям на вашето внимание ефемеридите на Лилит за 20 век. Защо ? Лилит се движи по много нестандартна орбита. Затова всички астрологични програми дават (за улеснение) средното движение на Лилит (Mean position). Но истинската позиция на Лилит (True position) може да бъде твърде различна от средната. Понякога разликата е повече от 20 градуса. Много е вероятно истинската позиция на Лилит да попада в друг знак от зодиака, особено, когато усреднената позиция на възела се намира в края на даден зодиакален знак.
Съществува мнение сред някои астролози, че колкото е по-малка разликата между средната и действителната позиция на Лилит, толкова по-лесно влиза в контакт човек със собствената си Лилит и по лесно опознава качествата, на които тя е носител.

Например, аз имам Лилит в Овен
- средна позиция - 5,00 градуса Овен;
- действителна позиция - 4,28 градуса Овен.
Разликата е от 0, 72 градуса.

Друг пример за човек, роден на 11.01.1958 г.
- средна позиция на Лилит - 28, 59 градуса в Риби;
- действителна позиция на Лилит - 28,09 Водолей (при това ретроградна).
Тук разликата е близо 30 градуса.

Ето и линка, на който можете да свалите ефемеридите на Лилит: http://www.chrismitchell.bristolastrology.net/lilith20.pdf
Активен

Марая

• Маниак
  • Публикации: 28273
  • Който каквото ми мисли двойно да му се връща!
« Отговор #2 -: Март 14, 2009, 10:00:35 pm »

имам гости ,но ме сърби да видя какво е настроението и тъй като много ми се иска да е конструктивна поне тази тема ,ми се струва,че и това ,което си написала е ситуирано точно в този дух и вид.та понеже нямам много време ,а имам какво да кажа , като начало ще започна с това ,че в синастрията връзките по лилитката са най-силните и най-кармичните , тук болканта е повече от всяка друга....
Активен

Пътувайки към себе си..пътувам към теб и Вселената в която ти се съдържаш! :-)))останете с чисто сърце и ще видите знаците

veshti4ka

• Гост
« Отговор #3 -: Март 14, 2009, 10:03:24 pm »

леле майко  :o :o :o  Небесна, мацко - това сигурно ли е  :-\ :o  
в моята карта MEAN е на  22,06 градуса в козирог, а TRUE е на 21,15 градуса във водолей при това ретро   :( :o :o

ако е вярно, това означава, че има съвпад с Ас-то ми на 26,34 градуса водолей  :-\  и с чиста съвест мога да я включа към големите тригони  :-\ :-\ :-\
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #4 -: Март 14, 2009, 10:03:57 pm »

имам гости ,но ме сърби да видя какво е настроението и тъй като много ми се иска да е конструктивна поне тази тема ,ми се струва,че и това ,което си написала е ситуирано точно в този дух и вид.та понеже нямам много време ,а имам какво да кажа , като начало ще започна с това ,че в синастрията връзките по лилитката са най-силните и най-кармичните , тук болканта е повече от всяка друга....

За кого е болката, Марая? За човека с Лилит или за другия, чиято планета е засегната от Лилит? И възможно ли е израстване в рамките на отношенията?
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #5 -: Март 14, 2009, 10:05:32 pm »

леле майко  :o :o :o  Небесна, мацко - това сигурно ли е  :-\ :o  
в моята карта MEAN е на  22,06 градуса в козирог, а TRUE е на 21,15 градуса във водолей при това ретро   :( :o :o

ако е вярно, това означава, че има съвпад с Ас-то ми на 26,34 градуса водолей  :-\

Да, това е абсолютно сигурно. Обаче нямаш съвпад. Лилит не е небесно тяло. Допустимата орбиса е от 1-3 градуса. Даже 3 градуса е прекалено слабо.
Активен

Aurora Borealis

• Пристрастен
  • Публикации: 7514
« Отговор #6 -: Март 14, 2009, 10:07:34 pm »

Аз дълго време пренебрегвах действието й и напоследък започнах да й оказвам необходимото внимание. Може би, защото Плутон влезна в Козирог, а тя е там в моя пети дом/ и се е запътил към съвпад с нея след година.
Аспекти на Лилит - съвпад на СЛВ, опозиция на Сатурн и Луна в Рак. Мисля, че влиянието й в пети дом е подобно на, извинете за метафората - "невидима заплаха" - аз към отсрещния пол, те към мен.

Относно градусите й - и в твоя линк и в моите програми е все в един и същи градус и минута. За синастрия не мога да говоря - не съм наблюдавала с лични планети на партньор.  ::)
Активен
Информацията не е знание. Знанието не е мъдрост. Мъдростта не е истина.

veshti4ka

• Гост
« Отговор #7 -: Март 14, 2009, 10:14:22 pm »

ей сега хванах книгата на Анелия Цветанова, но там нищо не пише за ретро Лилит  :-\  като как се приема ретро позицията и все пак. ако тя запазва първоначалната фаза на идеите, когато е ретро как се изявява ... нещо не мога да захапя ситуацията...  :(
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #8 -: Март 14, 2009, 10:20:12 pm »

ей сега хванах книгата на Анелия Цветанова, но там нищо не пише за ретро Лилит  :-\  като как се приема ретро позицията и все пак. ако тя запазва първоначалната фаза на идеите, когато е ретро как се изявява ... нещо не мога да захапя ситуацията...  :(

Ти много надълбоко задълба. И без това Лилит е твърде сложна за осъзнаване. Нека заложим първо на знаците и домовете. Да изходим от значението на елементите, после да специфицираме по знаци и домове.

Огън - първичната жизнена сила, импулс
Вода - интуитивно творчество, емпатия, съпричастност
Въздух - ментални идеи, връзки, контакти
Земя- практичност, устойчивост, материализъм
Активен

veshti4ka

• Гост
« Отговор #9 -: Март 14, 2009, 10:25:05 pm »

много интересно е обяснено в книгата, но няма как да препиша всичко тука  :'(  ми ше задълбая я... аз Лилитката почти я познавам - приемам я като нещо средно между Сатурн и Плутон, но като ретро ми е тъмна Индия  :(
Активен

Марая

• Маниак
  • Публикации: 28273
  • Който каквото ми мисли двойно да му се връща!
« Отговор #10 -: Март 14, 2009, 10:28:30 pm »

За кого е болката, Марая? За човека с Лилит или за другия, чиято планета е засегната от Лилит? И възможно ли е израстване в рамките на отношенията?
за човека с лилит е по-силна ,но и при другия я има.после ще ти пиша повече,виж ми един хорарен ,ако не те бърка:а после ще ти пиша,такава ми беше последната връзка лилит в съвпад с негов хирон на тригон от негова венера. :)моля,те погледни ми въпросчето!
« Последна редакция: Януари 23, 2011, 04:48:16 am от Марая »
Активен

Пътувайки към себе си..пътувам към теб и Вселената в която ти се съдържаш! :-)))останете с чисто сърце и ще видите знаците

Nebesna

• Гост
« Отговор #11 -: Март 14, 2009, 10:31:07 pm »

Смятам, че на първо място трябва да се определи силата на Лилит в хороскопа.

1. Лилит е силна, когато се намира в знаците Скорпион и Овен. Посочват Скорпиона като естествена обител на Лилит. Втора по сила обител е Овенът.
2. Лилит е силна, когато се намира съвпад с основните оси в хороскопа (Асц., МЦ, ИЦ, Десц.), и най - слаба в падащите домове.
3. Лилит е силна, колкото повече мажорни аспекти, сключва в хороскопа.
4. Лилит е особено силна при съвпади с персонални планети.
Активен

veshti4ka

• Гост
« Отговор #12 -: Март 14, 2009, 10:39:17 pm »

1. Възможна ли е положителната проработка на  позицията на Лилит в наталната карта?
2. Възможно ли е да имат перспектива, отношения основани на синастрични съвпади с Лилит в дома и знака, който заемат? Посочвам съвпадите, понеже са най-силни.
3. Смятате ли, че средната позиция на Лилит, която се дава в повечето астрологични програми е достатъчно показателна? Не е ли по-редно да се използва истинската позиция на Лилит (както и при Лунните възли). Все пак средната позиция не е действителна, а статистическа величина.

1. да възможно е - когато работиш върху духовният си просперитет и положителното в живота си.
2. не нямат перспектива - личен опит. както съм го казвала много пъти - в старата ми карта негов СЛВ съвпад с мойта Лилит в 10 дом. той все бе недоволен от моето отношение към него пред хората, и все ме вбесяваше, обиждаше и т.н. - това разбира се не се дължи само на този аспект между двамата, естествено имаше и други, но това е силен кармичен аспект и хич не е за подценяване. е аз съм търпелив човек, но след 13 години брак го сиктирдосах - той омаскари моят първоначален идеал за брак и очерни всичко.
та в смисъла на факта, че Лилит е защитника на първичните идеи и идеали - напълно съм съгласна. когато животът ти кореспондира с тях - нямаш проблем, но стане ли нещо против волята и - става страшно....
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #13 -: Март 14, 2009, 10:40:21 pm »

Марая спомена, че в синастричните връзки между Лилит и планета на партньора има болка. Изпитвала съм синастричен съвпад на Лилит с Венера на партньора и мога да споделя, че болката наистина е голяма за човека с Лилит. Лилит е нашето най-слабо, най-уязвимо място. Аз си го наричам "Ахилесовата пета".  Вие как го чувствате?
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #14 -: Март 14, 2009, 10:45:02 pm »

2. не нямат перспектива - личен опит. както съм го казвала много пъти - в старата ми карта негов СЛВ съвпад с мойта Лилит в 10 дом. той все бе недоволен от моето отношение към него пред хората, и все ме вбесяваше, обиждаше и т.н.

Този мъж е усещал вероятно твоят подсъзнателен стремеж да доминираш в обществото и да търсиш обществено признание (Лилит в 10-ти дом). В което няма нищо лошо по принцип, само, че това да не бъде "неговата" жена. Те  ни искат слаби, да се въртим около печката и да сме посветени единствено на семейството - "майка-кърмилница".
Активен

aiia

• Гост
« Отговор #15 -: Март 14, 2009, 10:52:40 pm »

Ами и аз да споделя личен опит.
Аз имам лилит в дева на 6 гр., мой близък приятел когото приемам като по-големия брат има венера в дева на 6 гр. такааа той ме обича като жена и като приятелка, аз го обичам като брат. От 2 години се познаваме, нито веднъж не сме се скарали. На ден той ми се обажда по 5 пъти.

ПП Той си има приятелка с която съжителствува. Но просто аз съм му слабост. Не знам кармично ли е какво е, но той е сигурен че тази дружба ще продължи завинаги. Аз нямам нищо против де ...  :-[
Активен

veshti4ka

• Гост
« Отговор #16 -: Март 14, 2009, 10:56:09 pm »

Небесна, може би си права, но за мен Лилит в 10 дом дава силни идеали, които искаш да приложиш в обществото - демек супер идеалист, който не се примирява с лоши и неправилни неща в живота...  и като има кой да ти дава наклон на ... та как да не яхаш метлата я...  
сега вече е в 12 дом - силни духовни идеали ... поне няма да се конфронтирам на обществени места  ;D
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #17 -: Март 14, 2009, 10:58:41 pm »

Небесна, може би си права, но за мен Лилит в 10 дом дава силни идеали, които искаш да приложиш в обществото - демек супер идеалист, който не се примирява с лоши и неправилни неща в живота...  и като има кой да ти дава наклон на ... та как да не яхаш метлата я...  
сега вече е в 12 дом - силни духовни идеали ... поне няма да се конфронтирам на обществени места  ;D

Моля ти се, Лилит и идеали. няма такъв филм. лилит се свързва с подсъзнателните желания и импулси, които не са придобили реална форма за индивида. Лилит не дава идеали и качества, а подсъзнателни стремежи, при това- в суров вид.

А какво означава "вече ми е в 12-ти дом"?
Активен

veshti4ka

• Гост
« Отговор #18 -: Март 14, 2009, 11:03:41 pm »

Приказката за Черната Луна - ще се опитам да я преразкажа така, както аз я разбрах от книгата „Черната Луна” на Анелия Цветанова:
„Преди много години, когато нашата галактика още е била в началният етап от развитието си, звездите били само зародиши, а планетите не съществували, Бог взел своето решение да създаде такива места в космоса, които да поддържат жив първичният импулс за всяко ново начало. Там този импулс може да се възстановява всеки път, когато новото начало има нужда от захранване с онази девствената енергия, която го е родила. Първоначалният импулс е най-силната и важна информация за него. Той е като радикса за всеки човек. Неповторимата енергия  на раждането се преобразува за да работи в материалният, физически свят. Всяка енергия се ражда в едно измерение, за да спре да съществува в друго. В което и измерение да се проявява съзиданието, принципите на раждането и смъртта са едни и същи – трансформация на енергията.
Тогава Бог създал Черната Луна в четвъртото измерение, за да може тя запазва енергията достатъчно дълго в първоначалният и вид. Орбитата на Черната Луна е кръгова и се движи заедно с точката на апогея на Луната, като изминава една обиколка около Земята за приблизително девет години. Черната Луна служи за пречистване на мислите и интуицията. Освен нея е създадена и Бялата луна - Селена, която пък създава зародишите и ядрата на новите мисли, чувства и желания, които са чисти от кармични обвързаности.”

затова свързвам Лилит с идеалите - първичните и чисти зародиши на мислите  :P  пък и аз съм си идеалист в най-висока степен...

а за 12 дом - нали вече имам нова карта и според таблицата която пусна в новата ми карта истинската и позиция не е в 11 дом, а в 12  ;D
Активен

Nebesna

• Гост
« Отговор #19 -: Март 14, 2009, 11:12:30 pm »

Хайде забрави вече старата карта, за да не ни въвеждаш в заблуждение, щото имам Лилит в 3-ти дом, ама и Сатурн ми е там и съм се зарекла да се боря срещу всяко изкривяване на информацията.

Много ми харесва приказката. Но думичката "идеали" не е точна. Въпреки това съзирам положителна нагласа у теб към Лилит и много ми се иска да продължим темата в тази посока.  Ти спомена, че Лилит е апогеят на Луната. Гледах един филм по Дискавъри, където даваха една статистика, според която честотата на цунами и изригванията на вулкани е най-висока при перигей - в точката, в която Луната е най-близко до Земята. Така, че от чисто физична гледна точка Лилит (точката на апогея) не би следвало да е толкова лоша и съвременните астролози би следвало да се замислят върху това, а не да пресилват негативните качества на Лилит.
« Последна редакция: Март 14, 2009, 11:18:38 pm от Nebesna »
Активен