Astrosite.org - Форуми

Моля влез или се регистрирай.

Влез с потребителско име, парола и продължителност на сесията
Експертно търсене  

Автор Тема: с. Шишенци - таласъми, самодиви, караконджули, чакали  (Прочетена 4528 пъти)

Silence

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 956
  • небесни прашинки

Това беше темата на "Отечествен фронт" на 9 октомври 2010 г. Ако не сте гледали: http://play.novatv.bg/play/234527/
Харесах филма най-малкото заради мистичната атмосфера и живината от фолклорни предания и легенди в него.

Какви впечатления остави на вас, на какви мисли ви навява, знаете ли нещо повече?
« Последна редакция: Октомври 27, 2011, 06:41:35 pm от Kelvin »
Активен

ThunderGoddess

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 1324
Re: с. Шишенци - таласъми, самодиви, караконджули
« Отговор #1 -: Октомври 27, 2011, 06:33:47 pm »

Хаа, гледала съм го това предаване.
Според мен човек трябва да остане с отворено съзнание, възможно е, не мисля че хората ще седнат да лъжат. Също не вярвам в миналото хората да са седнали да си измислят приказки, имали са някаква основа, за да напишат тези неща. Много подценяваме древните, за големи идиоти ги мислим, все всяка тяхна дума, където е намесено свърхестествено означава, че са имали предвид друго, не това, видели са еди какво си, което е супер нормално, а не това и просто не са се сетили. Понеже не вярвам на ей такива приказки на учени и изследователи и т.н, просто имам широко отворено съзнание и допускам че наистина може да е така, може и да има.
Активен

Херлок Шолмс

• Нов участник
  • *
  • Публикации: 224
    • Личен  сайт на Херлок Шолмс
Re: с. Шишенци - таласъми, самодиви, караконджули
« Отговор #2 -: Октомври 27, 2011, 06:37:40 pm »

Това ,ако не е синхроничност... На скоро  моя приятелка от този край ми разказа за тях и бях решила да ходя да видя, докато бях  отпуска. Не стана за жалост ,но за другия път  -ще ходя. Склонна съм да  й вярвам .Аз също съм любопитна за други мнения.
Активен

Silence

• Ентусиаст
  • **
  • небесни прашинки
Re: с. Шишенци - таласъми, самодиви, караконджули, чакали
« Отговор #3 -: Октомври 27, 2011, 06:49:03 pm »

Нищо не е изключено. Едва ли ще си съчиняват купом хората. Но чакалите понякога може да наподобяват гласове (има записи в интернет и всеки може да чуе), само че тогава откъде идват другите звуци и музиката...? Правят впечатление и други странни моменти от разказите, като например провалилите се опити да запишат гласовете и казаното от баба Перка.
Активен

Silence

• Ентусиаст
  • **
  • небесни прашинки
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2011, 07:42:20 pm »

Понапиши нещо, когато имаш време, ако е удобно...  :-[
Активен

Hm

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 1397
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2011, 08:29:26 pm »

Мисля, че има масова психоза и масово самовнушение. Може би се е създал общ егрегор там и той си действа на психиката на хората. Не са записали звуци на касетофона, сигурно защото няма такива, а само хората ги чуват, заради масовото внушение. В съседното село нямали такова нещо, обаче откакто научили за тези случки и при тях се появили звуците. Просто егрегорът се е разпрострял, масовото внушение е стигнало повече хора.
Активен

Silence

• Ентусиаст
  • **
  • небесни прашинки
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2011, 09:00:24 pm »

Възможен и рационален вариант, но чак пък до такава степен...  :-\ Трябва да се изследва по-подробно.
Активен

ThunderGoddess

• Ентусиаст
  • **
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2011, 09:27:30 pm »

Може да не са могли да го запишат, защото не можеш да запишеш нещо паранормално, пък, така че не мисля, че това е аргумент. Пък и едната баба каза, че още като малка като е ходела на лозето и сама е видяла кръга (от предполагаемото самодивско хоро) и там "самодивското повръщано" и е попитала нейната баба какво е това. Видяла го е преди да има информация, за да може да й се стори, така че вероятно си е доста реално. Най-добре един непредубеден човек да отиде, да види - да си с отворен ум, че може да има нещо, но да не си 100% сигурен, да си имаш в резерва и рационалното обяснение и да се оставиш на сетивата си, тогава със сигурност ще знаеш.
Активен

Hm

• Ентусиаст
  • **
  • Публикации: 1397
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2011, 09:31:15 pm »

Може да не са могли да го запишат, защото не можеш да запишеш нещо паранормално, пък, така че не мисля, че това е аргумент. Пък и едната баба каза, че още като малка като е ходела на лозето и сама е видяла кръга (от предполагаемото самодивско хоро) и там "самодивското повръщано" и е попитала нейната баба какво е това. Видяла го е преди да има информация, за да може да й се стори, така че вероятно си е доста реално. Най-добре един непредубеден човек да отиде, да види - да си с отворен ум, че може да има нещо, но да не си 100% сигурен, да си имаш в резерва и рационалното обяснение и да се оставиш на сетивата си, тогава със сигурност ще знаеш.

Мисля, че това е природен феномен. Има го и в други страни. Според келтските вярвания например, това се нарича "кръгът на феите" и се вярва, че та са танцували феите. Учените мислят, че това са спори на гъби, които се развиват в кръг и не оставят растителността на това място да живее.

Активен

ThunderGoddess

• Ентусиаст
  • **
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2011, 10:05:20 pm »

Да, сигурно са някакви гъби, които утъпкват тревата. Не вярвай толкова на учените, Hm. Те базират тезите си спрямо това, което могат да видят с очите си. Нямам нищо против науката, но наистина мисля, че понеже гледа нещата само от физическата матрица, греши за много неща и напредва много бавно.  :blink:
Активен